Tokarka (polana)

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy Tokarka (polana) i jego wpływ na dzisiejszy świat. Od powstania do dzisiejszej ewolucji Tokarka (polana) odegrał kluczową rolę w różnych aspektach codziennego życia. Przez lata Tokarka (polana) wywołał duże zainteresowanie i debatę, generując wiele perspektyw i opinii, które ukształtowały jego znaczenie i znaczenie w społeczeństwie. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na technologię i naukę, Tokarka (polana) pozostawił niezatarty ślad we współczesnym krajobrazie. W tym artykule zbadamy, jak Tokarka (polana) ukształtował świat, w którym żyjemy i jakie ma to konsekwencje na przyszłość.

Tokarka
Ilustracja
Widok spod Gorca
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

ok. 938–953 m n.p.m.

Zagospodarowanie

nieużytki

Położenie na mapie gminy Ochotnica Dolna
Mapa konturowa gminy Ochotnica Dolna, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Tokarka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Tokarka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Tokarka”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Tokarka”
Ziemia49°34′00,5″N 20°16′14,0″E/49,566806 20,270556

Tokarka – polana na wschodnim grzbiecie Gorca w Gorcach. Znajduje się na wypłaszczeniu grzbietu między Wierchem Bystrzańcem a szczytem Tokarka. Są tutaj dwie polany; po północnej stronie drogi i szlaku turystycznego Stare Polanki, po południowej, na zboczu opadającym do doliny potoku Młynne jest polana Tokarka[1].

Ze szlaku turystycznego wiodącego drogą między polanami Tokarka i Stare Polanki w kierunku północnym rozciąga się widok na dolinę Potoku Zasadnego i wznoszące się nad nią szczyty Kiczory Kamienickiej i Wielkiego Wierchu, na południe na dolinę Młynnego i Strzelowskie[2].

Przez Tokarkę prowadzi szlak turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. W 2015 r. od przełęczy Wierchmłynne gmina Ochotnica Dolna wykonała na Gorc drogę o szerokości 3 m. Niezbędna była do transportu materiałów do budowy wieży widokowej na Gorcu, a ma służyć także rowerzystom i narciarzom[3].

Polana znajduje się w obrębie miejscowości Ochotnica Dolna w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna[1].

Szlaki turystyczne

szlak rowerowy czerwonyszlak narciarski czarny przełęcz Wierchmłynne – Wierch Lelonek – Tokarka – Wierch Bystrzaniec – Gorc. Długość 3,6 km[4].
Widok z polany na Kiczorę Kamienicką i Wielki Wierch

Przypisy

  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza .
  2. Jolanta Wyznakiewicz, Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Przewodnik turystyczny, Warszawa-Kraków: Zakł. Wyd.-Propagandowy PTTK, 1982.
  3. Gmina Ochotnica Dolna .
  4. Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.