W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ i znaczenie Tolerancja centralna we współczesnym społeczeństwie. Tolerancja centralna jest tematem zainteresowania i debaty od dziesięcioleci, a jego wpływ rozciąga się na wiele dziedzin, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Poprzez dogłębną analizę sprawdzimy, jak Tolerancja centralna ukształtował nasze postrzeganie, zachowania i relacje w dzisiejszym świecie. Dodatkowo zajmiemy się implikacjami i wyzwaniami, jakie Tolerancja centralna stwarza dla przyszłości oraz tym, w jaki sposób jego ewolucja będzie nadal kształtować bieg ludzkości.
Tolerancja centralna (zwana także tolerancją pierwotną) – zachodzi w centralnych narządach limfatycznych: w grasicy (dotyczy limfocytów T) i w szpiku kostnym oraz w wątrobie płodowej (dotyczy limfocytów B). Proces ten umożliwia usunięcie limfocytów mogących zaszkodzić komórkom organizmu oraz przystosowanie limfocytów do pełnienia przez nie funkcji poprzez wyrobienie zależności od auto-MHC, co skutkuje powstaniem tolerancji immunologicznej dla komórek organizmu[1].
Losy progenitorowych komórek limfoidalnych określają receptory Notch.
Nim limfocyty opuszczą grasicę ulegają bardzo rygorystycznej edukacji. Polega ona najpierw na selekcji pozytywnej, następnie negatywnej.
Niedojrzałe limfocyty znajdują się w części korowej. W części zewnętrznej tej kory znajdują się limfocyty niedojrzałe (zdolne do proliferacji), natomiast głębiej usytuowane są limfocyty dojrzalsze, prawdopodobnie ulegające tu selekcji pozytywnej.
Zachodzi według mechanizmów:
Wymienione mechanizmy pełnią funkcję kontroli immunologicznej i są niezbędne do utrzymania homeostazy immunologicznej[1].
Zachodzi na drodze apoptozy, gdy są one autoreaktywne.
Miejscem usuwania autoreaktywnych limfocytów B jest śledziona. Proces zachodzi na drodze selekcji negatywnej podobnie jak w przypadku limfocytów T[1].