Temat Tomasz Sobocki był omawiany i analizowany wiele razy w historii. Od czasów starożytnych do czasów współczesnych Tomasz Sobocki był przedmiotem debaty, badań i refleksji. Jego wpływ rozciąga się na różne dziedziny życia, od polityki po kulturę, gospodarkę i społeczeństwo w ogóle. Z biegiem czasu Tomasz Sobocki nabrało różnorodnych znaczeń i było różnie interpretowane, co przyczyniło się do jego znaczenia i znaczenia w dzisiejszym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Tomasz Sobocki i spróbujemy rzucić światło na jego wpływ i implikacje w naszej codziennej rzeczywistości.
![]() Doliwa | |
Data śmierci |
---|
Tomasz Sobocki herbu Doliwa (ur. ok. 1508, zm. 1547) – kanclerz wielki koronny, cześnik koronny od 1539, burgrabia krakowski, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Imperium Osmańskim w 1540 roku[1].
Studiował na uniwersytecie w Wittenberdze. Jako dworzanin króla Zygmunta I Starego został mianowany w 1532 wojskim łęczyckim. W 1535 wysłany z misją na Węgry. W 1537 wyjechał do Prus Książęcych i do papieża Pawła III z poselstwem obediencyjnym. Posłował także do Imperium Osmańskiego w 1539 roku[2].
Był posłem Zygmunta I Starego na sejmik w 1538 roku[3].