W dzisiejszym świecie Tomkowe Igły stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie na polu akademickim, Tomkowe Igły wywołał szereg debat i refleksji, które zasługują na szczegółową analizę. W tym artykule naszym celem jest zbadanie różnych aspektów związanych ze Tomkowe Igły, od jego początków i ewolucji po możliwe implikacje w przyszłości. Poprzez wyczerpującą i krytyczną analizę będziemy starali się pogłębić naszą wiedzę na temat Tomkowe Igły i zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie.
Tomkowe Igły – wybitne turnie w masywie Niżnich Rysów w Tatrach Polskich[1]. Znajdują się w zachodniej grzędzie ich trzeciego w kolejności od południa wierzchołka (Zadnia Turnia w Niżnich Rysach, 2402 m[2])[3]. Nadano im nazwę dla uczczenia wybitnego przewodnika tatrzańskiego Józefa Gąsienicy Tomkowego (1887 – ok. 1942)[1].
Zachodnia grzęda Niżnich Rysów ma różnicę wzniesień około 740 m i jest jedną z największych formacji skalnych w polskich Tatrach. Oddziela Żleb Orłowskiego od prawej depresji opadającej na zachód z przełączki między trzecim i czwartym (najbardziej północnym) wierzchołkiem Niżnich Rysów. W środkowej części grzędy, na wysokości około 2100–2190 m znajdują się trzy igły skalne. Dwie niżej położone są nazwane, jak również przełączki między nimi[3]. W kolejności od dołu do góry są to:
Z racji stosunkowo krótkiej drogi dojściowej Tomkowe Igły są popularnym celem wspinaczki skalnej. Poprowadzono w nich 3 drogi wspinaczkowe[3].