Tony Kushner

Obecnie Tony Kushner stał się tematem ogólnego zainteresowania wielu ludzi na całym świecie. Jego znaczenie i znaczenie wywołały wielką debatę i analizy w dzisiejszym społeczeństwie. Z różnych perspektyw Tony Kushner przykuł uwagę ekspertów i fanów, stając się powracającym tematem w rozmowach, dyskusjach i badaniach. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na kulturę, gospodarkę, politykę, czy na poziom osobisty, Tony Kushner nadal jest przedmiotem ciągłej uwagi i badań. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie i wagę Tony Kushner, a także jego wpływ na współczesne społeczeństwo.

Tony Kushner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1956
Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

dramat

Nagrody

Nagroda Pulitzera

Tony Kushner (ur. 16 lipca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański dramatopisarz, znany najbardziej jako autor dwuczęściowego dramatu Anioły w Ameryce, za który otrzymał Nagrodę Pulitzera oraz dwie Tony Awards, dwie Drama Desk Awards, the Evening Standard Award, the New York Critics Circle Award, the Los Angeles Drama Critics Circle Award and the LAMBDA Liberty Award for Drama. W 1998 roku londyński National Theatre uznał Anioły w Ameryce za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk teatralnych XX wieku.

Inne sztuki Kushnera to m.in.: A Bright Room Called Day, Hydrotaphia, or the Death of Dr Browne, Slavs!: Thinking About the Longstanding Problems of Virtue and Happiness, Homebody/Kabul. Kushner jest także autorem adaptacji Stelli Goethego, Dybuka Szymona An-skiego, Dobrego człowieka z Seczuanu Bertolta Brechta, Iluzji Corneille’a. Napisał scenariusz do telewizyjnej wersji Aniołów w Ameryce, wyreżyserowanej przez Mike’a Nicholsa, jest też współautorem scenariusza do filmów Stevena Spielberga: Monachium oraz "Lincoln".

Po polsku opublikowano cztery sztuki Tony’ego Kushnera: Anioły w Ameryce w przekładzie Jacka Poniedziałka (Wydawnictwo TR), Zapiski o Akiwie w przekładzie Jolanty Różyło (magazyn żydowski Chidusz[1]), Zrywanie w przekładzie J. Różyło (Chidusz)[2] oraz Odwrotna transkrypcja, tłum. J. Różyło (Chidusz)[3].

Jest gejem. Jego wieloletnim partnerem jest felietonista Mark Harris. W kwietniu 2003 roku w Nowym Jorku miał miejsce uroczysty ślub pary[4].

Linki zewnętrzne

Przypisy

Bibliografia

  • Inwazja aniołów Anno Domini 1994 : "Anioły w Ameryce" Tony’ego Kushnera / Maciej Dęboróg-Bylczyński // Verte. – 2008, nr 51