Dzisiaj Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na technologię, Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych był w ostatnich latach przedmiotem licznych badań i dyskusji. Ponieważ świadomość społeczna dotycząca Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych stale rośnie, ważne jest, aby w pełni przeanalizować jego konsekwencje i rozważyć potencjalne konsekwencje długoterminowe. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych i jego wpływem na różne aspekty codziennego życia.
Towarzystwo Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych (TNSW) – polska organizacja zawodowa nauczycielstwa w zaborze austriackim.
Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych powstało w 1884 i miało siedzibę we Lwowie[1]. Działało na obszarze Galicji, Wielkiego Księstwa Krakowskiego, Śląska, Bukowiny[1].
Celami Towarzystwa były:
Organem prasowym TNSW był periodyk „Muzeum” wydawany od 1885[1]. Ponadto Towarzystwo wydawało książki szkolne, podręczniki uniwersyteckie, bibliotekę dla młodzieży oraz ilustrowane wydawnictwo periodyczne „Nauka i Sztuka”[1].
W 1914 prezesem zarządu głównego był dr Ignacy Zakrzewski[1].
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniach 28-30 grudnia 1919 zostało założone Towarzystwo Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych, powstałe z połączenia Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych z Galicji i Stowarzyszenia Nauczycielstwa Polskiego z Królestwa Polskiego[2].
Z tym tematem związana jest kategoria: