W tym artykule przyjrzymy się fascynującej historii Towarzystwo budownictwa społecznego i jej wpływowi na dzisiejszy świat. Od swoich początków do chwili obecnej Towarzystwo budownictwa społecznego odegrał kluczową rolę w różnych aspektach społeczeństwa, pozostawiając niezatarty ślad w kulturze, technologii, polityce i wielu innych. Na kolejnych stronach szczegółowo zbadamy, jak Towarzystwo budownictwa społecznego ewoluował na przestrzeni czasu, jego wpływ w różnych obszarach oraz sposób, w jaki nadal kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość._Przygotuj się na zanurzenie się w podróż w czasie i odkryj wpływ trwały od Towarzystwo budownictwa społecznego.
Towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) – podmioty utworzone ustawą z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa[1], których celem jest realizacja zadań wynikających z ww. ustawy, w szczególności budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach, ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
TBS-y mogły działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni osób prawnych.
Z uwagi na brak możliwości wypłaty dywidendy, TBS-y do końca 2006 roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stawki czynszu ustalane były przez wewnętrzne uchwały podmiotu tworzącego TBS (spółki lub spółdzielni). Ustawy określają minimalną i maksymalną wysokość czynszu. Maksymalna wartość czynszu nie mogła przekroczyć w skali roku 4% wartości odtworzeniowej lokalu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego[2].
Pierwszym w Polsce budynkiem czynszowym wybudowanym przez TBS jest 36-mieszkaniowy blok w Śremie, wybudowany w sierpniu 1994 roku[3].
Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 19 stycznia 2021 roku, nie jest możliwe powoływanie nowych TBS-ów[4]. Istniejące TBS-y mogą funkcjonować bez zmian. Nowo powoływane podmioty nazwane zostały Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi (SIM)[5]. Główną różnicą między formą SIM, a TBS jest wprowadzona przez nowelizację możliwość udziału Skarbu Państwa w nowopowstających SIM-ach lub istniejących TBS-ach[6].