Obecnie Traktat adrianopolski (1829) to temat, który zyskał ogromne znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Ze względu na wiele aspektów Traktat adrianopolski (1829) wywarł wpływ nie tylko na życie ludzi, ale także na gospodarkę, politykę i kulturę. Jego znaczenie rozprzestrzeniło się z biegiem czasu, czyniąc go stałym punktem zainteresowania zarówno naukowców, profesjonalistów, jak i entuzjastów. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Traktat adrianopolski (1829), analizując jego historię, wpływ dzisiaj i możliwe perspektywy na przyszłość.
Turcja uznała zabór Kaukazu (1801-1828) przez Rosję.
aneksja do imperium Romanowów tureckiego wschodniego wybrzeża Morza Czarnego (wąski pas ziemi od Anapy po zbocza Abchazji oraz zdobyta w trakcie wojny twierdza Poti). Rosja otrzymała także terytorium delty Dunaju wraz z wyspami utworzonymi przez jej ramiona – zobowiązała się nie budować tam żadnych umocnień. W odniesieniu do strefy na południe od delty do tego samego zobowiązała się Turcja. Rosyjskie okręty wojenne mogły wpływać do delty i w górę rzeki aż do ujścia Prutu.
Wysoka Porta uznała niezawisłość Grecji i przyznała jej szeroką autonomię. Łącznie z postanowieniami pokoju ustalono granicę grecko-turecką.
Turcja potwierdziła autonomię Mołdawii i Wołoszczyzny. Zobowiązała się także do zlikwidowania wszystkich umocnień na lewym brzegu Dunaju. Ustalono, że w księstwach naddunajskich nie będą mogli mieszkać muzułmanie. Hospodarowie Mołdawii i Wołoszczyzny mieli być wybierani dożywotnio spośród miejscowych bojarów. Rosja miała stać się gwarantką samodzielnego rozwoju tych księstw (w latach 1828-1834 pozostawały one pod rosyjską okupacją i zarządem do czasu zapłacenia przez Turcję kontrybucji). W praktyce doprowadziło to do likwidacji tureckiego zwierzchnictwa nad tymi krajami.
Serbia uzyskała gwarancję autonomii wewnętrznej i poszerzenie swojego terytorium.
cieśniny tureckie: Bosfor i Dardanele udostępniono dla swobodnej żeglugi wszystkim państwom zaprzyjaźnionym z Turcją. Poddani rosyjscy uzyskiwali całkowitą wolność handlu na obszarze Imperium Osmańskiego.