Truizm

W dzisiejszym artykule chcemy dogłębnie zgłębić temat Truizm. Na przestrzeni dziejów Truizm odgrywał fundamentalną rolę w różnych obszarach, od polityki po naukę, kulturę i sztukę. Jest to temat, który wywołał debatę i kontrowersje, ale był także źródłem inspiracji i innowacji. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane z Truizm, od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dzięki wywiadom z ekspertami, najnowszym badaniom i osobistym refleksjom zagłębimy się w ekscytujący świat Truizm, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ we współczesnym świecie. Nie przegap tej fascynującej wycieczki po Truizm!

Truizm (ang. truism od truth – „prawda”) – stwierdzenie prawdziwe, ale banalne, znane wszystkim albo zbyt błahe, aby warto było je wygłaszać. Może być użyte jako figura retoryczna. Truizmem jest np. stwierdzenie, że „Słońce jest jasne”. W retoryce, jeśli nie chce się być posądzonym o bezkrytyczne posługiwanie się banałami, często używa się następującego zwrotu: „Truizmem byłoby stwierdzenie, że...”, po czym następuje wygłoszenie tej banalnej prawdy.

Pojęcie truizmu jest blisko związane z językową tautologią, a jego odpowiednikiem w logice jest tautologia.

Terminem przeciwnym do truizmu jest oczywisty fałsz, którym jest np. określenie „gruszki na wierzbie”.

Bibliografia

  • Słownik wyrazów obcych PWN, Elżbieta Sobol, Anna Stankiewicz, wyd. 1, 15 dodr, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, ISBN 83-01-13677-4, OCLC 749284083.