W tym artykule omówimy Tun (jednostka), bardzo istotny temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. Tun (jednostka) obejmuje szeroki zakres aspektów, od wpływu na społeczeństwo po wpływ na polu zawodowym. Przez lata Tun (jednostka) wywołał intensywną debatę, która doprowadziła do lepszego zrozumienia i zbadania jego konsekwencji. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy znaczenie i wpływ Tun (jednostka), a także różne perspektywy istniejące wokół tego tematu.
Tun (stang. tunne, łac. tunellus, tunna) – anglosaska jednostka objętości; oryginalnie stosowana do wina, oliwy, miodu[1]. Czasem również ładowności statków[2]. Równa, zależnie od czasów i obszaru, od 208 do 256 galonów. Od jej nazwy wywodzi się tona – jednostka masy (tuna wina ważyła około 1016 kg).
Pierwotnie jeden tun równał się 256 galonom, dla sprawnego podziału przez osiem. Definicja ta zmieniała się jednak w czasie. Przed XV wiekiem obrano 252 galony, dla łatwego podziału przez wiele liczb całkowitych. W dokumencie z 1507 roku[3] zdefiniowano jako dzielącą się na 60 sestercji, po 4 galony każda, czyli łącznie 240 galonów.
Po zmianie definicji galonu przez królową Annę, na 231 cali sześciennych, za tun (i galon amerykański) przyjęto objętość cylindra o średnicy i wysokości 42 cali.
Po wprowadzeniu imperialnego systemu miar jeden tun określono jako 210 galonów imperialnych, ok. 955 litrów. W USA zwyczajowo było to 252 galonów (ok. 954 litry)[1].