Dziś Tyburcy Chodźko to temat, który wzbudza zainteresowanie szerokiego grona ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii czy wpływ na życie codzienne, temat ten przykuł uwagę zarówno naukowców, ekspertów, jak i entuzjastów. Od swoich początków po implikacje w teraźniejszości, Tyburcy Chodźko nadal jest przedmiotem ciągłej debaty i analizy. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Tyburcy Chodźko, od jego początków po ewolucję w czasie, aby zapewnić kompleksowe spojrzenie na ten fascynujący temat.
Tyburcy Chodźko (ur. 1840, zm. 13 sierpnia 1908) – polski działacz społeczny, fotograf.
Urodzony na Wileńszczyźnie. Uczestnik powstania styczniowego, zesłany do Wiatki. Około 1880 zamieszkał w Łomży i otworzył zakład fotograficzny.
Został powołany na członka Gubernialnej Komisji Podatku Przemysłowego, zarządzał rachunkowością w Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Łomżyńskich, dwukrotnie wybierano go na Naczelnika Straży Ogniowej; współpracował z teatrem amatorskim. Wzniósł budynek, w którym w okresie międzywojennym mieściło się żeńskie seminarium[1]. W 1900 roku wyjechał do Wilna, gdzie zmarł.
Jego zdjęcia dokumentują czasy i miejsca w których przebywał[2]. Kolekcję zawierającą zdjęcia autorstwa Chodźki, dokumenty (m.in. związane z działalnością fundacji jego imienia) posiada Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży[3].