Tytus Pullo

W dzisiejszym świecie Tytus Pullo jest bardzo istotnym tematem, który wywołał szeroką debatę i dyskusję w społeczeństwie. Od momentu pojawienia się Tytus Pullo przyciągnął uwagę ludzi z różnych dziedzin i był przedmiotem analiz i refleksji ekspertów w tej dziedzinie. Jego wpływ na różne aspekty życia codziennego, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, wywołał rosnące zainteresowanie zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne wymiary Tytus Pullo, analizując jego ewolucję, wyzwania i możliwości, a także możliwe implikacje w przyszłości.

Strona 118 Commentarii de Bello Gallico Cezara z opisem zdarzeń z udziałem T. Pullo & L. Worenusa

Tytus Pullo – jeden z centurionów rzymskich wspomnianych przez Cezara w dziele O wojnie galijskiej[1]. Służył w XI legionie (Legio XI Claudia), który walczył na terenach Galii. Cezar wspomina o nim i Lucjuszu Vorenusie podczas walk przeciw Nerwiom. Według Cezara mieli rywalizować ze sobą o awans. Uratował także Lucjusza Vorenusa z rąk żołnierzy galijskich, gdy nieopatrznie zapuścili się za daleko od sił głównych armii rzymskiej.

Inne informacje

  • Słowo pullo to celownik lub ablatyw łacińskiego słowa pullus (pulli) oznaczającego kurczaka, pisklę lub młode zwierzę[2].
  • Postać o takim nazwisku występuje w serialu telewizyjnym Rzym.

Przypisy

  1. Gajusz Juliusz Cezar, Wojna galijska, V, 44.
  2. Mały Słownik Łacińsko-Polski pod red. Józefa Korpanty, Warszawa 2001, s. 511.