UNOTIL

Tematyka UNOTIL jest zagadnieniem, które wzbudziło duże zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Przez lata UNOTIL był przedmiotem debat, badań i dyskusji w różnych obszarach, co pokazuje jego znaczenie i wpływ dzisiaj. Od swego powstania do dzisiejszego wpływu UNOTIL odegrał fundamentalną rolę w życiu, kulturze i historii ludzi. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ UNOTIL, analizując jego różne aspekty i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.

Kwatera UNOTIL
Medal UNOTIL

UNOTIL (United Nations Office in Timor Leste; Biuro Narodów Zjednoczonych w Timorze Wschodnim[1]) – misja pokojowa ONZ o charakterze politycznym (składająca się z personelu cywilnego) działająca od 20 maja 2005 do 26 sierpnia 2006 roku w Timorze Wschodnim. Decyzja o jej powstaniu została zawarta w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1599. Misja miała za zadanie służyć rządowi Timoru pomocą w budowie instytucji państwowych (chociażby służb bezpieczeństwa), w szczególności poprzez udział w szkoleniu ich pracowników i funkcjonariuszy.

Wygaszenie mandatu

Do wygaszenia mandatu misji miało pierwotnie dojść 19 maja 2006 roku[2]. Pomimo wydania już wewnątrz ONZ rekomendacji związanych z wycofaniem misji z Timoru Wschodniego, wydarzenia kwietnia roku 2006 skłoniły UNOTIL do pozostania w kraju do 20 sierpnia 2006. Wtedy mandat misji wygasł[3].

Skutki misji

Działalność polityczna ONZ w Timorze Wschodnim reprezentowana przez UNOTIL, została zastąpiona przez misję UNMIT, składającą się głównie z personelu policyjnego[1].

Uczestnikom misji UNOTIL przysługiwał medal UNOTIL(inne języki), jeden z Medali W Służbie Pokoju.

Przypisy

  1. a b Misje pokojowe ONZ , www.unic.un.org.pl .
  2. S/RES/1677(2006) , undocs.org .
  3. UNMIT Background - United Nations Integrated Mission in Timor-Leste , peacekeeping.un.org .