Udanoceratops

Obecnie Udanoceratops to temat, który nadal budzi zainteresowanie społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoją aktualność dzisiaj, czy wpływ na historię, Udanoceratops stał się punktem odniesienia dla zrozumienia różnych aspektów codziennego życia. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Udanoceratops, od jego początków po wpływ na współczesne społeczeństwo. Dzięki głębokiej i szczegółowej analizie odkryjemy, jak Udanoceratops ukształtował sposób, w jaki współdziałamy z otaczającym nas światem i jaka jest jego rola w kształtowaniu naszej przyszłości.

Udanoceratops
Udanoceratops tschizhovi
Kurzanov, 1992
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

Podrząd

marginocefale

Infrarząd

ceratopsy

Rodzina

leptoceratopsy

Rodzaj

Udanoceratops

Gatunek

Udanoceratops tschizhovi

Udanoceratops (Udanoceratops tschizhovi) to średniej wielkości ceratops, który żył pod koniec kredy (kampan) na terenach Udan-Sayr (Mongolia).

Etymologia

Nazwa Udanoceratops pochodzi od greckich słów udaan - długa, kerat - róg i ops - twarz. Można ją jednak tłumaczyć na dwa sposoby: jako "długą rogatą twarz" bądź "rogatą twarz z Udan-Sayr (regionu gdzie odnaleziono szczątki tego dinozaura).

Budowa

Udanoceratops jest znany z pojedynczej, dobrze zachowanej czaszki o długości 60 cm. Jak wynika z jej rozmiarów mógł on osiągać ok. 4 metrów długość, co czyni go największym ceratopsem nie należącym do Ceratopsoidea, a więc tym samym największym leptoceratopsem. Nad nozdrzami znajdował się niewielki róg, a z tyłu czaszki było widać słabo rozwiniętą kryzę. Podobnie jak wszystkie ceratopsy posiadał ostry, papuzi dziób, który świetnie nadawał się do zrywania roślinności. Udanoceratops najprawdopodobniej żywił się dominującymi w mezozoiku sagowcami i paprociami oraz gałęziami drzew iglastych. Raczej nie włączał do swej diety roślin kwiatowych, gdyż w jego czasach ich zasięg biogeograficzny był dość ograniczony. Kość rostralna jest wąska i wysoka, a żuchwa masywna i niska.

Klasyfikacja

Udanoceratops był przedstawicielem leptoceratopsów (Leptoceratopsidae) - grupy neoceratopsów znanych z późnej (i wczesnej ?) kredy Ameryki Północnej, Azji oraz być może Australii. Jego najbliższym krewnym jest Leptoceratops, a nieco dalszymi pozostałe leptoceratopsy, mianowicie Cerasinops, Prenoceratops oraz być może Montanoceratops, Serendipaceratops, Bainoceratops.

Bibliografia