Uniwersytet techniczny

W dzisiejszym świecie Uniwersytet techniczny jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy znaczenie dla rozwoju niektórych dyscyplin, Uniwersytet techniczny przyciągnął uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i wymiary Uniwersytet techniczny, analizując jego znaczenie, wpływ i znaczenie w różnych kontekstach. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zaoferować szersze i pełniejsze spojrzenie na Uniwersytet techniczny.

Uniwersytet techniczny – rodzaj szkoły wyższej[1].

Według prawa polskiego do 2018 r. była to uczelnia, której jednostki organizacyjne posiadały uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dziesięciu dyscyplinach, w tym co najmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych[2].

Część uczelni technicznych w Polsce spełniała ustawowe wymogi przewidziane dla uniwersytetu technicznego (co zaznacza w swoich statutach[a]), lecz nie stosuje tej nazwy.

Zobacz też

Uwagi

  1. Uczelnie, których statuty zawierają informacje o byciu uniwersytetem technicznym lub spełnieniu wymagań przewidzianych dla uniwersytetu technicznego, to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska.

Przypisy