W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Upadek (medycyna). Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się więcej o tej osobie, odkryć nowe aspekty tego tematu, czy też zrozumieć znaczenie tej daty, znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne informacje. Idąc tym tropem, przeanalizujemy różne aspekty związane z Upadek (medycyna), od jego początków po wpływ na obecne społeczeństwo. Przygotuj się na ekscytującą podróż odkrywczą, która pozwoli Ci spojrzeć na Upadek (medycyna) z nowej perspektywy.
Upadek – nagła, niezamierzona i nieprzymuszona zmiana pozycji ciała polegająca na stracie równowagi w trakcie chodzenia, biegania lub innych czynności, skutkująca stycznością z podłożem (np. podłogą, chodnikiem lub glebą) innymi częściami ciała niż stopy[1][2][3][4].
Według definicji WHO do upadków nie zalicza się samouszkodzeń, spadnięć ze zwierząt, z płonących budynków, pojazdów i maszyn oraz wpadnięć do wody[5].
Przyczyną upadku może być nierówność podłoża, niedostateczne oświetlenie, niedostosowanie mieszkania (przyczyny zewnętrzne[5]), schorzenie somatyczne (np. omdlenie w cukrzycy), niepełnosprawność, czy zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (przyczyny wewnętrzne[5]). Upadek może stanowić skutek uboczny w procesie zażywania niektórych leków lub być skutkiem deficytu poznawczego w chorobach neurologicznych albo neurodegeneracyjnych. Upadek może być przyczyną niesprawności funkcjonalnej, a tym samym pogorszenia jakości życia[6]. Problem upadków dotyka w zwiększonej mierze osoby starsze. Na co najmniej jeden upadek w roku narażona jest średnio co trzecia osoba w wieku powyżej 65 lat. W 50% upadków u seniorów skutkują one urazami prowadzącymi do pobytu w szpitalu, ograniczeniem sprawności fizycznej, a nawet zgonem. Upadek może się łączyć z utratą przytomności[7].
U osób starszych upadek może być przyczyną wystąpienia zespołu poupadkowego[2].