Ursula Plassnik

W dzisiejszym świecie Ursula Plassnik zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Ursula Plassnik stał się tematem zainteresowania i dyskusji na całym świecie. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu Ursula Plassnik odegrał fundamentalną rolę w życiu ludzi i rozwoju społeczeństwa. Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania i badania mające na celu lepsze zrozumienie wpływu Ursula Plassnik i jego konsekwencji w różnych obszarach. Dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie Ursula Plassnik i jego różnych wymiarów, aby mieć pełniejszą i precyzyjną wizję na ten temat.

Ursula Plassnik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1956
Klagenfurt am Wörthersee

Minister spraw zagranicznych i europejskich Austrii
Okres

od 20 października 2004[1]
do 2 grudnia 2008

Przynależność polityczna

Austriacka Partia Ludowa

Poprzednik

Benita Ferrero-Waldner

Następca

Michael Spindelegger

Ursula Plassnik, (ur. 23 maja 1956 w Klagenfurt am Wörthersee) – austriacka polityk, prawniczka i dyplomata pochodzenia słoweńskiego, minister spraw zagranicznych w latach 2004–2008, posłanka do Rady Narodowej XXIII i XXIV kadencji.

Życiorys

Pochodzi z austriackiego regionu Karyntia, dorastała w rodzinie Słoweńców karynckich. Od 1971 do 1972 była studentką Foxcroft School w Middleburgu w stanie Wirginia. W 1977 ukończyła prawo na Uniwersytecie Wiedeńskim, a w 1980 studia podyplomowe w Kolegium Europejskim w Brugii.

Od 1980 zatrudniona w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obejmowała różne stanowiska w ramach austriackiej dyplomacji. W 1997 została poproszona przez wicekanclerza Wolfganga Schüssela, aby została szefem jego gabinetu. W 2000 odrzuciła propozycję pracy w Radzie Europy, pozostając w Austrii i obejmując stanowisko szefa urzędu kanclerza w pierwszym rządzie Wolfganga Schüssela. Pełniła tę funkcję do stycznia 2004, kiedy to została mianowana ambasadorem Austrii w Szwajcarii.

20 października 2004 objęła stanowisko ministra spraw zagranicznych w drugim rządzie Wolfganga Schüssela. Zastąpiła Benitę Ferrero-Waldner, która została komisarzem europejskim. 1 marca 2007 w rządzie Alfreda Gusenbauera przeszła na funkcję ministra spraw zagranicznych i europejskich. 2 grudnia 2008 na stanowisku zastąpił ją Michael Spindelegger.

W 2006 i 2008 z ramienia Austriackiej Partii Ludowej była wybierana na posłankę do Rady Narodowej. W 2011 była wśród kandydatów na sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie[2]. Objęcie tej funkcji stało się niemożliwe ze względu na sprzeciw Turcji[3]. W tym samym roku powołana na ambasadora Austrii we Francji, placówkę tę objęła w sierpniu 2011.

Odznaczona Wielką Złotą na Wstędze Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej oraz Krzyżem Wielkim Orderu Gwiazdy Polarnej.

Przypisy

  1. Do 28 lutego 2007 jako minister spraw zagranicznych.
  2. Jutta Sommerbauer: Ursula Plassnik: „Meine Kombination passt perfekt”. diepresse.com, 1 lutego 2011. . (niem.).
  3. Leo Himmelbauer: Ursula Plassnik wird's nicht, dafür der Italiener Lamberto Zannier. wirtschaftsblatt.at, 6 czerwca 2011. . (niem.).

Bibliografia