Varakļāni

W tym artykule przyjrzymy się Varakļāni z różnych perspektyw i przy podejściu multidyscyplinarnym. Varakļāni to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę na przestrzeni dziejów, a jego wpływ rozciąga się na różne obszary społeczeństwa. Przeanalizujemy różne aspekty Varakļāni poprzez studia i badania, które dotyczyły jego wpływu w sferze kulturowej, społecznej, ekonomicznej i politycznej. Dodatkowo sprawdzimy, jak Varakļāni ewoluował na przestrzeni czasu i jak nadal jest aktualny. Mamy nadzieję, że poprzez tę wyczerpującą analizę rzucimy światło na znaczenie i złożoność Varakļāni, zachęcając do krytycznej i wzbogacającej refleksji na ten temat.

Varakļāni
Ilustracja
Warklany, katolicka kaplica św. Wiktora
Herb
Herb
Państwo

 Łotwa

Powiat

Madona

Prawa miejskie

1928

Powierzchnia

5,331 km²

Wysokość

105 m n.p.m.

Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość


1960 (2016)[1]
367,7 os./km²

Nr kierunkowy

+371 48

Kod pocztowy

LV-4838

Położenie na mapie Łotwy
Mapa konturowa Łotwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Varakļāni”
Ziemia56°36′N 26°05′E/56,600000 26,083333
Strona internetowa

Varakļāni wymowa (pol. Warklany, niem. Warkland) – miasto we wschodniej Łotwie (na obszarze historycznych Inflant). W latach 2009–2025 stolica novadsu Varakļāni[2].

W XVIII wieku należało do dóbr spolszczonej rodziny szlachty inflanckiej – Borchów.

W Warklanach 21 marca 1910 urodził się Bolesław Romanowski – polski komandor, morski oficer pokładowy okrętów podwodnych.

W mieście działają zakłady lniarskie oraz mleczarskie[3].

Zabytki

  • kaplica św. Wiktora z 1814 roku wg nieco wcześniejszego (zapewne z końca XVIII w.) projektu Vincenzo Mazzottiego sporządzonego na zlecenie oboźnego wielkiego litewskiego Michała Jana Borcha. Kaplica jest przykładem inspiracji wzorem Panteonu rzymskiego w architekturze polskiej przełomu XVIII i XIX w. Pierwotnie służyła zarówno jako kaplica grobowa hr. Borchów jak i miejsce przechowywania pozyskanych z Rzymu relikwii św. Wiktora Męczennika.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne