Verte

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Verte, temacie, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Od jego znaczenia w społeczeństwie po wpływ na środowisko, Verte to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Verte, analizując jego wpływ i możliwe rozwiązania zaproponowane w celu sprostania wyzwaniom, jakie stwarza. Dodatkowo poznamy najnowsze badania i istotne dane, które pozwolą nam lepiej zrozumieć znaczenie Verte w naszym codziennym życiu. Nie przegap tej pełnej analizy na temat Verte!

Verte folium na okładce dzieła Rableais'go Pantagrueline Pronostication (1532)

Verte (z łac. „odwróć”[1][2]) – słowo umieszczane na końcu stronicy (recto), wskazujące znajdowanie się dalszego ciągu tekstu na odwrocie[3] (na stronie verso).

Verte jest głównie umieszczane na ulotkach i folderach, a także na notatkach odręcznych, kiedy zachodzi obawa niedomyślenia się przez czytelnika znajdowania się dalszego ciągu na odwrocie (głównie wtedy, gdy z tekstu nie wynika jego kontynuacja).

Odpowiednikiem polecenia verte w tekstach gazetowych najczęściej jest dopisek typu „cd. na str. 14” – umieszczony pod ostatnim łamem (często jest to znak graficzny).

Zobacz też

Przypisy

  1. Władysław Kopaliński: Podręczny słownik wyrazów obcych. Rytm, 1999, s. 805. ISBN 978-83-87893-47-7. Cytat: „verte odwróć (kartkę). – n. łac. verso (folio) ‘stronica odwracana’ i łac. verte 'jw.' od vertere (…)”.
  2. Jerzy Pieńkos: Praecepta Iuris. PWP Iuris, 2010, s. 337. ISBN 978-83-89363-77-0.
  3. Internetowy słownik języka polskiego PWN