W dzisiejszym świecie Victor Salva to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po kulturę popularną, Victor Salva przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Z biegiem czasu Victor Salva stał się zjawiskiem globalnym, które wywołało debatę, kontrowersje, a w niektórych przypadkach gorliwą rzeszę zwolenników. Wraz z rozwojem XXI wieku Victor Salva nadal pozostaje tematem zainteresowania, a jego wpływ znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje, informują się i łączą się ze sobą. W tym artykule zbadamy wpływ Victor Salva na dzisiejsze społeczeństwo i przeanalizujemy jego znaczenie we współczesnym świecie.
![]() | |
Prawdziwe imię i nazwisko |
Victor Ronald Salva |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Zawód |
Victor Ronald Salva (ur. 29 marca 1958 w Martinez w stanie Kalifornia) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, znany głównie jako twórca horrorów.
W branży filmowej aktywny od roku 1986. Jest autorem scenariuszy do większości reżyserowanych przez siebie filmów. Sławę przyniósł mu film Dom klownów (Clownhouse, 1988), wyprodukowany przez Francisa Forda Coppolę. W 1996 roku zdobył nagrodę Audience Award podczas Gérardmer Film Festival za reżyserię filmu Zagadka Powdera (Powder, 1995), zaś w roku 2000, podczas Santa Monica Film Festival, za reżyserię filmu Rytualny taniec (Rites of Passage, 1999) przyznano mu Moxie! Award. Największe uznanie Salva zdobył jednak w roku 2001, kiedy światło dzienne ujrzał horror Smakosz (Jeepers Creepers); film spotkał się z ogólnoświatowym sukcesem i w 2003 roku doczekał się sequela, Smakosza 2 (Jeepers Creepers 2), również reżyserowanego przez Victora. Na 2013 rok zaplanowano premierę trzeciego filmu z serii. W poszczególnych swoich filmach Salva także występuje w rolach cameo.
Salva, który jest jawnym gejem[1][2], w swoich filmach często zawiera motywy homoerotyczne[3].
W 1988 roku został skazany za pedofilię. Udowodniono, że na planie horroru Dom klaunów molestował 12-letniego wówczas aktora, Nathana Forresta i nagrywał to. Znaleziono u niego także kasety video i czasopisma zawierające pornografię dziecięcą. Został skazany na trzy lata więzienia, ale wyszedł po 15 miesiącach i wrócił do reżyserowania[4].
W 2017 roku wątek jego wyroku skazującego ponownie został nagłośniony w mediach, gdy w Internecie został opublikowany fragment jego filmu Smakosz 3 jeszcze przed jego premierą. W filmie pojawia się wątek pedofilii, z którego żartuje jedna z postaci[4][5].