Vincenzo Viviani

W dzisiejszym świecie Vincenzo Viviani staje się coraz bardziej istotne. Od momentu pojawienia się Vincenzo Viviani przyciąga uwagę ludzi na całym świecie ze względu na jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę osobistą, społeczną, polityczną, ekonomiczną czy kulturalną, Vincenzo Viviani okazał się tematem ogólnego zainteresowania różnych odbiorców. Dlatego w tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Vincenzo Viviani, jego ewolucję w czasie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Poprzez szczegółową analizę staramy się zaoferować kompleksowe spojrzenie na Vincenzo Viviani i jego rolę we współczesnym świecie.

Vincenzo Viviani
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1622
Florencja

Data i miejsce śmierci

22 września 1703
Florencja

Zawód, zajęcie

naukowiec: fizyk, matematyk, inżynier

Vincenzo Viviani (ur. 5 kwietnia 1622 we Florencji, zm. 22 września 1703, tamże) – włoski uczony: fizyk, inżynier i matematyk[1], członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie (ang. Royal Society, od 1696)[1][2].

Życiorys

Viviani był uczniem, towarzyszem i współpracownikiem Galileusza aż do jego śmierci w 1642[2]. Z jego pomocą i doświadczeniem E. Torricelli skonstruował pierwszy barometr[2]. W 1656 Viviani wraz z Giovannim Borellim wyznaczyli prędkość dźwięku w powietrzu, uzyskując wynik znacznie dokładniejszy niż poprzednicy[1][2]. Viziani był matematykiem księcia Toskanii Ferdynanda II Medyceusza[1][2].

Przypisy

  1. a b c d Viviani Vincenzo, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. a b c d e J. J. O'Connor, E. F. Robertson: Vincenzo Viviani. MacTutor History of Mathematics archive . University of St Andrews, kwiecień 2009. . . (ang.).

Linki zewnętrzne