Věra Hrochová

W tym artykule dokładnie przeanalizujemy wszystko, co jest związane z Věra Hrochová. Od jego powstania i ewolucji po dzisiejsze znaczenie, poprzez zastosowania w różnych obszarach i wpływ na społeczeństwo. Poprzez szczegółową analizę przyjrzymy się dogłębnie Věra Hrochová, rozbijając jego główne cechy i podkreślając jego znaczenie w bieżącym kontekście. Ponadto podkreślimy różne perspektywy i opinie istniejące wokół Věra Hrochová, a także możliwe przyszłe implikacje, jakie mogą one mieć w różnych aspektach życia codziennego. W tym artykule chcemy zaoferować pełny i wzbogacający przegląd Věra Hrochová, aby zapewnić naszym czytelnikom szersze i solidniejsze zrozumienie tego tematu.

Věra Hrochová (ur. 25 czerwca 1933 w Pradze, zm. 9 października 1996 w Pradze) – czeska historyk, bizantynolog, mediewistka.

Życiorys

Ukończyła historię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Od 1991 roku profesor tej uczelni. Od 1996 profesor zwyczajny. Zajmowała się historią Bizancjum i historią wypraw krzyżowych. Jej mężem był historyk Miroslav Hroch.

Wybrane publikacje

  • Byzantská města ve 13.-15. století. Příspěvek k sídelní topografii středověkého Řecka, Praha: Univerzita Karlova 1967.
  • Křížové výpravy ve světle soudobých kronik, Praha 1982.

Publikacje w języku polskim

  • (współautor:Miroslav Hroch), Krzyżowcy w Lewancie. W obronie grobu Chrystusa, przeł. Zdzisław Dobrzyniecki, Warszawa: "Ancher" 1992.

Bibliografia

  • Český biografický slovník XX. století, t. 1, Praha - Litomyšl 1999, s. 634.