Władysław Lech Terlecki

Wygląd przypnij ukryj Władysław Terlecki
Ilustracja
Imię i nazwisko

Władysław Lech Terlecki

Data i miejsce urodzenia

18 maja 1933
Częstochowa

Data i miejsce śmierci

3 maja 1999
Warszawa

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura, teatr

Ważne dzieła

Dwie głowy ptaka

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Strona internetowa
Grób Władysława Terleckiego na Wojskowych Powązkach

Władysław Lech Terlecki (ur. 18 maja 1933 w Częstochowie, zm. 3 maja 1999 w Warszawie) – polski pisarz, scenarzysta, autor powieści i opowiadań, słuchowisk, utworów dramatycznych i filmowych oraz scenariuszy. Autor licznych książek poświęconych powstaniu styczniowemu (Spisek, Dwie głowy ptaka, Powrót z carskiego sioła, Rośnie las, Lament).

Życiorys

Absolwent II LO im. R. Traugutta w Częstochowie. W 1951 przyjęty na studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, których nie ukończył.

Debiutował w 1953 w katolickim tygodniku „Dziś i Jutro”, popierającym działania władz komunistycznych (był też redaktorem tego tygodnika). W 1954-1958 był redaktorem "Wrocławskiego Tygodnika Katolików", wydawanego przez Stowarzyszenie "Pax" zrzeszające katolików współpracujących z władzami komunistycznymi. W 1958-1968 był redaktorem działu prozy w dwutygodniku „Współczesność”. Od 1967 przez pewien czas był redaktorem literackim w Polskim Radiu.

W latach siedemdziesiątych współpracował nieoficjalnie z Radiem Wolna Europa. W 1972 otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pracowników Radia Wolna Europa w Warszawie.

Żonaty z Lucyną Terlecką z domu Basaj (1930-2021). Ich córka Barbara (zm. 2018), pracowała w Londynie jako dziennikarka BBC. Syn Tomasz (zm. 2017), absolwent ASP, był m.in. autorem książek poświęconych historii Komorowa.

Od 1956 mieszkał w Komorowie koło Pruszkowa. W latach 60. utrzymywał stały kontakt z mieszkającą tam Marią Dąbrowską. Po jej śmierci na mocy testamentu został jedną z osób opiekujących się spuścizną pisarki.

Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C23-4-3).

Twórczość

Autor reportaży, nowel, powieści i opowiadań, słuchowisk, dramatów i publicystyki, m.in.:

Ekranizacje

Spektakle telewizyjne (autor)

Nagrody i odznaczenia

Przypisy

  1. Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – O Stowarzyszeniu. wolnaeuropa.pl. .
  2. Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Władysław Lech Terlecki. wolnaeuropa.pl. .
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  4. Władysław Terlecki w bazie filmpolski.pl. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedie internetowe: Identyfikatory zewnętrzne: