W następnym artykule temat WBC (medycyna) zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu zapewnienia pełnego i szczegółowego spojrzenia na ten temat. Przeanalizowane zostaną podstawowe aspekty, zbadane zostaną różne opinie i przedstawione zostaną konkretne przypadki, które ilustrują znaczenie i znaczenie WBC (medycyna) dzisiaj. Podobnie zaprezentowane zostaną odpowiednie dane, zaktualizowane statystyki i omówiony zostanie wpływ, jaki WBC (medycyna) wywarł na różne obszary społeczeństwa. Poprzez ten artykuł pragniemy przekazać czytelnikowi solidną i aktualną wiedzę na temat WBC (medycyna), aby mógł on dogłębnie zrozumieć ten temat i wyrobić sobie na jego temat własne zdanie.
WBC (ang. white blood cells) – wskaźnik określający liczbę białych krwinek w morfologii krwi. Norma leukocytów we krwi zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu leukocytów lub kilku rodzajów leukocytów na raz[1].
4000-10000/mm3. U zdrowego niemowlęcia i małego dziecka: 9000-15000/mm3[2][3].
Stan podwyższonego WBC określa się mianem leukocytozy, która wynika ze wzrostu jednego lub kilku rodzajów leukocytów[2][4] i może być spowodowane:
Fizjologiczny wzrost ilości krwinek białych można zaobserwować w okresie ciąży, po posiłku, w stresie, po wysiłku fizycznym czy po długotrwałym opalaniu[2][3].
Stan obniżonego WBC określa się mianem leukopenii i może być spowodowane[2][4]: