W świecie Wacław Józef Walecki istnieje bogactwo informacji i opinii, które mogą być przytłaczające dla osób pragnących lepiej zrozumieć ten temat. Z różnych perspektyw i podejść, Wacław Józef Walecki był przedmiotem debaty i dyskusji na przestrzeni dziejów, a jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie nadal jest tematem bardzo interesującym. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Wacław Józef Walecki, aby zaoferować pełną i wzbogacającą wizję tego bardzo istotnego tematu. Od jego powstania po dzisiejszy wpływ – wyruszymy w podróż odkrywczą, aby lepiej zrozumieć Wacław Józef Walecki i jego związek z otaczającym nas światem.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
polonista, historyk literatury staropolskiej i oświeceniowej, tekstolog, wydawca literatury polskiej, nauczyciel akademicki, popularyzator nauki[1] |
Wacław Józef Walecki (ur. 20 lutego 1947 w Częstochowie) – profesor zwyczajny UJ, historyk literatury staropolskiej i oświeceniowej, wydawca.
Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tejże uczelni objął stanowisko pracownika naukowego Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki, został również członkiem Komisji Historycznoliterackiej Polskiej Akademii Umiejętności.
Wacław Walecki kieruje Centrum Badawczym Bibliografii Polskiej Estreicherów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także Projektem Badawczym Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pod nazwą: Kontynuacja Polskiej Bibliografii Narodowej Estreicherów i jej informatyzacja.
Jest wykładowcą literatury polskiej w Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2004 został uhonorowany przez rektora UJ Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej za przygotowanie serii „Złotych Ksiąg UJ”. W 2007 otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za całokształt działalności. Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego pisma Wielogłos oraz Komitetu Redakcyjnego Ruchu Literackiego. Od 2008 jest Przewodniczącym Komisji Słowiańskiej Bibliografii Literackiej i Komparatystycznej, powołanej przez XIV Międzynarodowy Kongres Slawistów w Ohrydzie (Macedonia).
Członek Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Białego Kruka, Strażnik Gniazda Bibliografii Polskiej.
Do zainteresowań naukowych Wacława Waleckiego należy m.in. twórczość Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego.