W dzisiejszym świecie Waldemar Żebrowski stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od amatorów po ekspertów, Waldemar Żebrowski przykuł uwagę i wywołał debatę w wielu obszarach społeczeństwa. Jego wpływ przekroczył bariery geograficzne i kulturowe, będąc przedmiotem badań i analiz w różnych dyscyplinach. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Waldemar Żebrowski, od jego pochodzenia i ewolucji po jego implikacje i możliwy przyszły rozwój. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko historyczne, istotna postać czy aktualny temat, Waldemar Żebrowski stanowi miejsce spotkań w celu wymiany pomysłów i wiedzy i konieczne jest zrozumienie go w całości, aby kontekstualizować jego znaczenie w naszym społeczeństwie.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
politolog, działacz polityczny |
Stanowisko |
profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i prorektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego |
Partia |
Waldemar Józef Żebrowski (ur. 18 września 1952 w Ciechanowie) – polski historyk i politolog związany z olsztyńskimi uczelniami wyższymi, były działacz polityczny, publicysta.
W 1979 ukończył studia polonistyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, a w 1988 obronił doktorat w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie nauk o polityce na podstawie pracy Stronnictwo Demokratyczne w warunkach demokratyzacji ustroju politycznego. Od 2006 jest profesorem nadzwyczajnym.
Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych tejże uczelni. Od 2006 pełni funkcję prorektora Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Były członek Zespołu Kierunków Studiów Społecznych i Prawnych w Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Specjalizuje się w historii najnowszej Polski oraz współczesnych systemach politycznych.
Przez szereg lat był działaczem Stronnictwa Demokratycznego w regionie. Od 1989 sprawował funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu SD, następnie zaś przewodniczącego Rady Okręgowej i Regionalnej SD[1]. Zasiadał w Centralnym Komitecie (1985–1991[2]) oraz Radzie Naczelnej SD (od 1991)[3]. Jako przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu SD był inicjatorem powołania do życia Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego, której pracami kierował. W 2014 roku zrezygnował z tej funkcji na rzecz Krzysztofa Stachowskiego. Był założycielem i redaktorem naczelnym organu MK SD "Kwartalnik Demokratyczny" (1986–1989)[4], a także dyrektorem oddziału Fundacji Demokracji Polskiej w Olsztynie. Od 1989 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Piśmiennictwa Warmii i Mazur[5]. Kilkakrotnie ubiegał się o mandat parlamentarzysty – senatorski (w 1991 jako kandydat SD[6]) oraz poselski (w 1993 – jako członek SD na liście PSL[7], w 1997 jako kandydat SD na liście Unii Wolności[8]). Na przełomie 1989 i 1990 był kandydatem SD i NSZZ „Solidarność” na stanowisko wojewody olsztyńskiego[9]. Obecnie nie uczestniczy w pracach ugrupowania.