Waldemar Matuška

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Waldemar Matuška, odnosząc się do jego różnych aspektów, znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie i znaczenia w historii. Zbadamy jego wpływ w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Waldemar Matuška to motyw, który nie tylko pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat, ale także zaprasza do refleksji nad naszą w nim rolą i kwestionowania naszych przekonań i przekonań. Poprzez wyczerpującą analizę staramy się rzucić światło na temat, który jest nie tylko przedmiotem zainteresowania akademickiego, ale może również mieć głębokie konsekwencje dla naszego codziennego życia.

Waldemar Matuška
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 lipca 1932
Koszyce

Data i miejsce śmierci

30 maja 2009
St. Petersburg

Zawód

piosenkarz, aktor

Współmałżonek

Olga Blechová

Lata aktywności

1960–2009

Grób Waldemara Matuški w Pradze

Waldemar Matuška (ur. 2 lipca 1932 w Koszycach, zm. 30 maja 2009 w St. Petersburgu na Florydzie) – czechosłowacki piosenkarz, aktor.

Życie

Urodził się w Koszycach na Słowacji, lecz całe dzieciństwo spędził w Pradze. Jego matka była śpiewaczką operową. W 1960 nagrał swój pierwszy utwór Suvenýr. Zdobył dużą popularność, wprowadzając na estrady Czechosłowacji muzykę country. Był aktorem w teatrze Semafor i teatrze Rokoko. Dwukrotnie (w 1962 i 1967) zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie Złoty Słowik.

Emigracja

W 1976 ożenił się z piosenkarką Olgą Blechovą. W 1986 opuścił Czechosłowację i wyjechał do Saint Petersburga na Florydzie. Po wyjeździe władze komunistyczne zakazały emisji jego piosenek. Z czołówki serialu telewizyjnego Chalupáři (Pod jednym dachem) usunięto jego piosenkę Když máš v chalupě orchestrion, pozostawiając jedynie melodię.

Śmierć

Waldemar Matuška zmarł 30 maja 2009 na Florydzie w wyniku zapalenia płuc w wieku 76 lat. Cierpiał również na astmę, która mogła pośrednio przyczynić się do jego śmierci. Został pochowany na Cmentarzu Wyszehradzkim w Pradze[1].

Przypisy

  1. Mirosław J. Barański. Cmentarz Wyszehradzki w Pradze. „Na Szlaku. Magazyn turystyczno-krajoznawczy”. R. XXXVIII (e-217 (413)), s. 39-42, listopad 2024. Oddział Wrocławski PTTK. ISSN 1230-9931. (pol.). 

Bibliografia

Linki zewnętrzne