Warszawska syrena

W tym artykule przeanalizujemy wpływ Warszawska syrena na dzisiejsze społeczeństwo. Warszawska syrena jest od lat tematem zainteresowania i dyskusji, a jego wpływ można zaobserwować w różnych aspektach życia codziennego. Na przestrzeni dziejów Warszawska syrena odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości kulturowych, w podejmowaniu decyzji politycznych i ewolucji relacji międzyludzkich. Poprzez wszechstronną analizę zbadamy różne perspektywy dotyczące Warszawska syrena i jego znaczenia we współczesnym świecie. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kompleksowej i obiektywnej wizji wpływu Warszawska syrena, aby zachęcić do krytycznej i konstruktywnej refleksji nad tak istotną dzisiaj kwestią.

Warszawska syrena
Gatunek

baśń filmowa

Data premiery

20 lipca 1956

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Tadeusz Makarczyński, Stanisław Bareja

Scenariusz

Tadeusz Makarczyński, Stanisław Dygat

Główne role

Barbara Połomska
Hanna Zembrzuska
Igor Śmiałowski
Hanna Skarżanka

Muzyka

Kazimierz Serocki

Zdjęcia

Bogusław Lambach

Scenografia

Wojciech Krysztofiak

Kostiumy

Bolesław Kamykowski

Montaż

Krystyna Tunis

Wytwórnia

Zespół Realizatorów Filmowych Rytm

Dystrybucja

Centrala Wynajmu Filmów

Warszawska syrena – polska baśń filmowa w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego nakręcona w 1956 roku. W filmie wykorzystano różne podania i legendy dotyczące powstania i pradziejów Warszawy nieco je jednak modyfikując.

Treść

Głównymi bohaterami są Warsz i Sawa – dwoje zakochanych w sobie mieszkańców nadwiślańskiej wioski. On jest kowalem, ona córką miejscowego kmiecia i pasierbicą wiedźmy Kobylichy. Na drodze ich miłości piętrzą się rozmaite przeszkody, ale zostają one pokonane dzięki sile ich uczucia oraz pomocy mieszkającej w Wiśle Syreny.

Obsada

Linki zewnętrzne