Wartość (filozofia)

Wygląd przypnij ukryj

Wartościami w sensie filozoficznym zajmuje się aksjologia (filozofia wartości), która bada naczelne wartości moralne, estetyczne, religijne, kulturowe, poznawcze itd.

Definicja

Filozoficznie rozumiana wartość nie jest pojęciem jednoznacznym i obejmuje przede wszystkim następujące znaczenia:

  1. Wartość jako cecha obiektywnie przysługująca danej rzeczy.
  2. Wartość jako cecha subiektywnie przypisana danej rzeczy przez podmiot – dowolnie albo zgodnie z przyjętymi w danej kulturze normami.
  3. Wartość w sensie metafizycznym (tomizm) to aspekt dobra jako transcendentalnej własności bytu mające swe racje zarówno w naturze bytu wartościowanego, jak i w naturze bytu wartościującego.
  4. W nowożytnej ontologii (Rudolf H. Lotze, Max Scheler, Nicolai Hartmann) wartości takie jak prawda, dobro, piękno, świętość są traktowane w oderwaniu od bytu na wzór idei platońskich.
  5. Wartość estetyczna jest dana w przeżyciu estetycznym jako to, co nas fascynuje, na przykład piękno, wzniosłość, tragizm, komizm itd.
  6. Wartość logiczna to prawdziwość lub fałszywość sądu.

Historia pojęcia

W filozofii termin „wartość” został przejęty z ekonomii (wartość ekonomiczna).

Pojęcie wartości zostało wprowadzone do filozofii w XIX wieku przez Rudolfa H. Lotzego i rozwinięte przez neokantowską szkołę badeńską.

Rodzaje wartości

Wartość może być pozytywna (dodatnia) lub negatywna (ujemna).

Wartość może być absolutna (bezwzględna) lub względna.

Zobacz też

Przypisy

  1. AntoniA. Podsiad AntoniA., Słownik terminów i pojęć filozoficznych, wyd. 1, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 2000, s. 920–921, ISBN 83-211-1305-2, OCLC 48273215  .
  2. TomaszT. Kubalica TomaszT., Prymat rozumu praktycznego w logice. Teoria prawdy neokantowskiej szkoły badeńskiej., Katowice: Wyd. Uniw. Śląskiego, 2009, ISBN 978-83-226-1889-9, OCLC 634330772  . Brak numerów stron w książce
Kontrola autorytatywna (zasada):Encyklopedie internetowe: