W tym artykule temat Wiatrak holenderski został omówiony z szerokiej i zróżnicowanej perspektywy. Wiatrak holenderski to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych sferach społeczeństwa, generując sprzeczne opinie i rozbieżne stanowiska. Na przestrzeni dziejów Wiatrak holenderski odegrał fundamentalną rolę w ewolucji różnych aspektów życia codziennego, a także w rozwoju kultury i tożsamości różnych społeczności. Dzięki szczegółowej i dogłębnej analizie zbadane zostaną liczne krawędzie składające się na złożoność Wiatrak holenderski, badając jego wpływ, implikacje i możliwe prognozy na przyszłość.
Wiatrak holenderski (wiatrak holender, wiatrak wieżyczkowy) – typ wiatraka charakteryzujący się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku głowica (czapa), przez którą przechodzi wał z głównym kołem napędowym i ze śmigami (skrzydłami napędowymi). Pozwalało to łatwiej ustawiać śmigi wiatraka do kierunku wiatru[1].
Powstanie pierwszych, pojedynczych wiatraków wieżyczkowych z ruchomą częścią dachową jest datowane na koniec XIV w. Ten typ wiatraka powstał ostatecznie w północnej Holandii. Skonstruował go w XVII w. Jan Andriansz Leeghwater . W 1750 „holendry” udoskonalone zostały przez Andrew Meikle’a. Na przeciwległej w stosunku do dużych skrzydeł stronie czapy umieścił wiatraczek, który reagował na zmiany kierunku wiejącego wiatru i za pomocą przekładni palecznych (zębatych wykonanych z drewna) przekazywał te zmiany obracając samoczynnie ustawienie czapy wraz z dużymi skrzydłami w stosunku do wiatru. Czapa poruszała się na żeliwnych rolkach przetaczających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka.
Szybko zaczęto je stosować w większości krajów europejskich. W XVIII w. rozpowszechniły się w Polsce, ale zyskały popularność tylko na zachodnich terytoriach Polski i nigdy nie wyparły tradycyjnych koźlaków.[potrzebny przypis]