Wiera Komisowa

Obecnie Wiera Komisowa jest tematem na ustach wszystkich. Od wpływu na społeczeństwo po różne implikacje, Wiera Komisowa przykuł uwagę szerokiego spektrum ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy mówimy o jego wpływie na politykę, ekonomię, technologię czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Wiera Komisowa okazał się tematem wartym analizy i debaty. W tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych aspektów Wiera Komisowa i znaczenie jego obecności na przyszłość. Bez wątpienia Wiera Komisowa to temat, który będzie nadal budził zainteresowanie i dyskusję w nadchodzących latach, a zrozumienie jego znaczenia w obecnym krajobrazie jest niezwykle istotne.

Wiera Komisowa
Вера Комисова
Pełne imię i nazwisko

Wiera Jakowlewna Komisowa-Nikitina

Data i miejsce urodzenia

11 czerwca 1953
Leningrad

Wzrost

169 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  ZSRR
Igrzyska olimpijskie
złoto Moskwa 1980 lekkoatletyka
(bieg na 100 m przez płotki)
srebro Moskwa 1980 lekkoatletyka
(sztafeta 4 × 100 m)
Uniwersjada
złoto Meksyk 1979 sztafeta 4 × 100 m
brąz Meksyk 1979 bieg na 100 m przez płotki
Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru Pracy Zasłużony Mistrz Sportu ZSRR

Wiera Jakowlewna Komisowa, z domu Nikitina, ros. Вера Яковлевна Комисова, z domu Никитина (ur. 11 czerwca 1953 w Leningradzie) – radziecka lekkoatletka, płotkarka, mistrzyni olimpijska.

Komisowa zdobyła dość niespodziewanie złoty medal igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 w biegu na 100 m przez płotki. Faworytkami w tej konkurencji były broniąca tytułu Niemka Johanna Klier i świeża rekordzistka świata Polka Grażyna Rabsztyn. W poprzednich sezonach Komisowa osiągała słabe czasy: 13,41 s w 1978 i 12,87 s w 1979. W sezonie olimpijskim biegała na poziomie 12,8 s. Na igrzyskach w biegach eliminacyjnych i półfinałowym biegała jednak o wiele szybciej. W finale szybko wysunęła się do przodu i nie oddała prowadzenia pokonując Klier. Trzecie miejsce zajęła druga z Polek – Lucyna Langer, a Rabsztyn była dopiero piąta. Komisowa uzyskała czas 12,56 s, ustanawiając rekord olimpijski. Później tego samego roku w Rzymie Komisowa ustanowiła swój rekord życiowy – 12,39 s, który był wówczas drugim najlepszym czasem po rekordzie świata Rabsztyn. Do dzisiaj jest to jeden z najlepszych wyników w historii tej konkurencji.

Na tych samych igrzyskach w Moskwie Komisowa zdobyła jeszcze srebrny medal w biegu sztafetowym 4 × 100 m, w którym startowała razem z Ludmiłą Żarkową, Wierą Anisimową i Natalją Bocziną.

Komisowa startowała jeszcze kilka lat w zawodach lekkoatletycznych, lecz nigdy już nie zbliżyła się do formy jaką osiągnęła w sezonie olimpijskim. Jej największym osiągnięciem było 6. miejsce na mistrzostwach Europy w 1982.

Bibliografia