W dzisiejszym świecie Wikipedia:Konsensus stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona ludzi. Wraz z postępem technologii i globalizacją Wikipedia:Konsensus staje się coraz bardziej obecny w naszym życiu, odgrywając kluczową rolę w różnych aspektach współczesnego społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy mówimy o wpływie Wikipedia:Konsensus na kulturę popularną, jej wpływie na gospodarkę światową, czy o jego znaczeniu w sferze nauki, nie ma wątpliwości, że Wikipedia:Konsensus zajmuje wysokie miejsce w bieżących dyskusjach. W tym artykule szczegółowo zbadamy rolę Wikipedia:Konsensus w naszym życiu i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach.
Podstawową metodą podejmowania decyzji przez wikipedystów jest osiąganie konsensusu w drodze dyskusji prowadzonej zgodnie z zasadami Wikipedii i na podstawie weryfikowalnych źródeł wiedzy. Konsensus wymaga od uczestników dyskusji działania w dobrej wierze dla dokładnego określenia różnic w spojrzeniu na zagadnienie. Gdy zwykła dyskusja nie wystarcza, należy poprosić o opinię szersze grono wikipedystów (indywidualnie lub np. w Kawiarence); w przypadkach dalszego braku rozwiązania można sięgnąć po głosowanie, a w razie przerodzenia się dyskusji w konflikt – po metody rozwiązywania konfliktów.
W praktyce Wikipedii konsensus oznacza zdecydowaną większość, czyli zwykle około dwóch trzecich. Gdy dyskusja dotyczy merytorycznej, faktograficznej zawartości artykułu, to rozstrzygnięcie sporu powinno opierać się nie na głosowaniach czy opiniach nawet licznych wikipedystów, a na podawaniu danych opublikowanych w wiarygodnych źródłach zewnętrznych przemawiających na rzecz danego poglądu.
Konsensus nie może naruszać neutralnego punktu widzenia w opisie artykułu, w tym nakazu uwzględniania rozbieżnych stanowisk na dany temat, o ile są one widoczne w wiarygodnych źródłach. Nie może też łamać zasad opisanych w „Czym Wikipedia nie jest” i innych zasad związanych z neutralnym i weryfikowalnym edytowaniem podanych w infoboksie niniejszej strony.