Obecnie Wikipedia:Rewizorzy to temat, który nabrał dużego znaczenia w społeczeństwie. Jego wpływ został odnotowany w różnych aspektach życia codziennego, wywołując dyskusje i debaty w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, akademickim czy zawodowym, Wikipedia:Rewizorzy zdołał przyciągnąć uwagę szerokiego spektrum ludzi, wzbudzając zarówno zainteresowanie, jak i niepewność. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Wikipedia:Rewizorzy, analizując jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje, aby zapewnić szeroką i krytyczną wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny.
Rewizorzy – użytkownicy mający dostęp do narzędzia Oversight, które pozwala na usuwanie edycji, nazw użytkownika w historii edycji i rejestrach operacji, czy części poszczególnych wpisów w rejestrach. Dostęp do tej funkcji mają także stewardzi. Dane ukryte z wykorzystaniem mechanizmu Oversight są dostępne do podglądu i przywrócenia wyłącznie dla użytkowników z wyżej przywołanych grup.
Różnica między Oversight i ukryciem edycji polega na tym, że pierwsze z tych pojęć wywodzi się od nazwy rozszerzenia MediaWiki oversight, a drugie z nich odnosi się do mechanizmu ukrywania wersji zawartego w oprogramowaniu MediaWiki (w ten sposób ukryte edycje są widoczne dla administratorów).
Narzędzia Oversight używa się w czterech przypadkach:
Pierwotnie wykorzystywano rozszerzenie MediaWiki o nazwie Oversight. Z uwagi na to, że rozszerzenie podczas wycofywania poczynionych zmian wymagało bezpośredniego dostępu do bazy danych, w kodzie MediaWiki zaimplementowano bardziej skomplikowany mechanizm zastępujący rozszerzenie. Funkcja nosi nazwę Ukrywanie wersji i jest dostępna dla administratorów
Działania rewizorów dokonane z wykorzystaniem rozszerzenia Oversight są zapisywane w rejestrze niejawnym. Widać w nim różnicę pomiędzy edycjami, ale tylko administratorzy serwerów są w stanie odtworzyć tak ukryte edycje. Przykład wpisu w rejestrze rozszerzenia:
Rewizorzy oraz stewardzi muszą mieć ukończone 18 lat, być pełnoletni w rozumieniu prawa właściwego do miejsca zamieszkania oraz zgodzić się na podanie swoich danych osobowych Wikimedia Foundation. Muszą również znać politykę prywatności.
Stewardzi mają dostęp do mechanizmu oversight na wszystkich wiki. Na każdej wiki musi być co najmniej dwóch użytkowników sprawujących funkcję nadzorcy lub może ich nie być wcale. Jest tak, by byli oni w stanie nawzajem kontrolować i potwierdzać zasadność swoich działań. Jeśli na danej wiki zostaje tylko jeden Rewizor, zwykle w wyniku rezygnacji lub odebrania uprawnień drugiemu użytkownikowi, społeczność musi wybrać nowego Rewizora natychmiast lub pozostający Rewizor traci swoje uprawnienia.
Administratorzy są w stanie usuwać pojedyncze edycje zawierające informacje osobiste, które jednak będą widoczne dla administratorów do momentu użycia funkcji Oversight.
Uprawnienia są odbierane po okresie 365 dni nieaktywności zgodnie z procedurą opisaną na stronie Wikipedia:Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom. Za aktywność uznaje się wykonanie widocznej w logach akcji związanej z posiadanymi uprawnieniami rewizora, w ciągu ostatnich 365 dni. Weryfikacja aktywności rewizora odbywa się poprzez analizę rejestru operacji. Wniosek o odebranie uprawnienia może złożyć każdy zaufany użytkownik.
W przypadku nadużyć narzędzia Oversight, steward lub rewizor natychmiast traci swoje uprawnienia. Ma to zastosowanie w szczególności wtedy, gdy narzędzie wykorzystuje się rutynowo bez wyraźnego powodu (należy w takim przypadku przedstawić linki dokumentujące nieodpowiednie wykorzystanie uprawnienia).
Podejrzenia o nadużycia narzędzia Oversight należy poddać dyskusji. Komitet Arbitrażowy może zdecydować o odebraniu stosownych uprawnień. Uprawnienia odbierają wyłącznie stewardzi. Stewardzi działając autonomicznie mogą zdecydować o nieodebraniu uprawnień, mogą oni jednak udostępnić informacje identyfikujące nadużycie (np. wpisy w rejestrze). Jeśli jest to konieczne, szczególnie w przypadkach rażącego naruszenia polityki prywatności, o odebraniu uprawnień Oversight może zadecydować również Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia.
Pełna lista rewizorów znajduje się także tutaj.
Ta strona zawiera fragmenty objaśnienia funkcji Oversight znajdującego się na Meta-Wiki. Tekst został udostępniony na licencji Creative Commons. Zobacz listę autorów.
Skargi na naruszenia zasad zachowania poufności przez administratorów, biurokratów, checkuserów, rewizorów lub arbitrów można zgłaszać bezpośrednio do Komisji Rzeczników Wikimedia Foundation. Komisja Rzeczników nie zajmuje się rozpatrywaniem sporów merytorycznych, ani naruszeniami innych zasad Wikipedii.