Wilhelm z Akwitanii

W następnym artykule bliżej przyjrzymy się Wilhelm z Akwitanii, tematowi, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Wilhelm z Akwitanii był przez lata przedmiotem debaty i fascynacji. Poprzez dogłębną analizę i szeroko zakrojone badania zbadamy różne aspekty Wilhelm z Akwitanii i jego wpływ w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Mając na celu przedstawienie kompleksowego i wnikliwego spojrzenia, ten artykuł stara się rzucić światło na Wilhelm z Akwitanii i jego znaczenie we współczesnym świecie.

Święty
Wilhelm z Akwitanii
Guillaume de Gellone
Ilustracja
Data urodzenia

ok. 745

Data i miejsce śmierci

28 maja 812
Gallone

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1066
przez Aleksandra II

Wspomnienie

28 maja

Wilhelm z Akwitanii (urodzony ok. 745 r., zmarł 28 maja 812 w Gallone we Francji) – założyciel klasztoru, brat świecki Ordo Sancti Benedicti.

Wilhelm z Akwitanii był najpierw walecznym dowódcą w wojsku Karola Wielkiego. W 804 roku porzucił służbę wojskową i założył w Gallone w pobliżu opactwa Aniane klasztor. Dwa lata później przekroczył jego progi i został bratem świeckim aż do śmierci. Wilhelm z Akwitanii został pochowany w kościele swojego opactwa. Kanonizacji Wilhelma dokonał w 1066 r. papież Aleksander II.

Kult Wilhelma z Akwitanii rozwinął się bardzo szybko bo zaraz po jego śmierci. Święty stał się bohaterem, w którym obiektem czci jest jego życie z okresu wojskowego i zakonnego.

W ikonografii Wilhelm jest przedstawiony jako zakonnik w przyłbicy lub jako pustelnik w kapeluszu książęcym.

Bibliografia

  • Vera Schauber, Hanns Michael Schindler, Święci na każdy dzień, Bogusław Widła (tłum.), Warszawa: „Świat Książki”, 2000, ISBN 83-7227-616-1, OCLC 233514224.