Willa Gustava Weesego

W dzisiejszym świecie Willa Gustava Weesego to problem, który wpływa na nas wszystkich w taki czy inny sposób. Niezależnie od tego, czy jest to życie osobiste, zawodowe czy społeczne, Willa Gustava Weesego ma znaczący wpływ na nasze życie. Dlatego tak ważne jest lepsze zrozumienie tego tematu, aby móc podejmować świadome decyzje i działać świadomie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Willa Gustava Weesego, od jego początków po dzisiejsze znaczenie. Przeanalizujemy także implikacje, jakie ma to w różnych kontekstach i możliwe rozwiązania, które są proponowane. Dołącz do nas w tej wycieczce po fascynującym świecie Willa Gustava Weesego!

Willa Gustava Weesego
Ilustracja
Budynek widziany od strony wschodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Ignacego Danielewskiego 6/9

Ukończenie budowy

1911

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Willa Gustava Weesego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Willa Gustava Weesego”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Willa Gustava Weesego”
Ziemia53°00′29″N 18°35′05″E/53,008056 18,584722

Willa Gustava Weesego – zabytkowy pałac z ogrodem, znajdujący się przy ul. Ignacego Danielewskiego 6 na Rybakach w Toruniu, nad krawędzią wyższej terasy wiślanej. Obecnie siedziba Kujawsko-Pomorskiego Okręgowej Izby Lekarskiej.

Willa powstała w latach 1910–1911, według projektu turyńskiej spółki Die Saalecker Werkstaetten. Należała do Gustava Weesego, właściciela fabryki pierników. Swoją formą nawiązuje do XVIII-wiecznych obiektów rezydencjo-pałacowych, przybrała formę klasycyzującego baroku z elementami modernistycznymi. Po emigracji Weesego po 1945 roku budynek przeszedł na własność miasta. W willi osiedlili się profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego, którzy współtworzyli Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). W następnych latach budynek z ogrodem otrzymało UMK, jako dzierżawę od Zarządu Miejskiego. Mieściła się w nim Katedra Zoologii, przez krótki okres również pracownia chemii. W wilii znajdowało się sześć pokoi, które należały do Katedry, oraz pięć mieszkań służbowych. Po 1973 roku, gdy Katedra Zoologii przeniosła się do Miasteczka akademickiego, umieszczono w wilii dwa zakłady Instytutu Geografii: Klimatologii i Meteorologii, a także Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych. W 2012 roku budynek został siedzibą Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej[1]. W budynku mieści się również Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki[2].

Budynek figuruje w gminnej ewidencji zabytków (nr 872)[3].

Przypisy