Winkiel (gwara obozowa)

W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu słynnego Winkiel (gwara obozowa), którego wkład pozostawił niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po drogę na szczyt Winkiel (gwara obozowa) urzekał ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Na tych stronach odkryjemy osiągnięcia, wyzwania i ważne momenty, które zdefiniowały podróż Winkiel (gwara obozowa), a także jego trwały wpływ na otaczający go świat. Dołącz do nas w tej podróży przez życie Winkiel (gwara obozowa) i odkryj, jak jego dziedzictwo nadal inspiruje i wpływa na przyszłe pokolenia.

Tablica z oznaczeniami kategorii więźniów obozów koncentracyjnych

Winkiel (z niem. der Winkel – „kąt”) – trójkąt oznaczający kategorię więźnia, był naszywany wraz z numerem obozowym na pasiaku[1].

System oznakowania więźniów barwnymi trójkątami wprowadzono w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau, później został on przejęty w zbliżonej formie w innych obozach.

Trójkąt czerwony oznaczał więźniów politycznych, fioletowy trójkątBadaczy Pisma Świętego, trójkąt zielony – więźniów kryminalnych, trójkąt różowy – homoseksualistów, natomiast czarny – więźniów aspołecznych[1]. Gwiazdę Dawida umieszczano – przez dodanie drugiego, żółtego trójkąta skierowanego w przeciwnym kierunku pod trójkątem zasadniczym – na pasiakach osób pochodzenia żydowskiego.

Pod winklem umieszczano ewentualne dodatkowe oznaczenia (np. karne komando) oraz numer więźnia.

Blokowi i kapo nosili kurtki z czerwonym pasem na plecach.

Przypisy