Wittow

W tym artykule zajmiemy się tematem Wittow z różnych perspektyw, aby zapewnić szeroką i kompletną wizję tej kwestii. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty Wittow, analizując jego wpływ w różnych obszarach i oferując głęboką refleksję na temat jego znaczenia i przydatności w bieżącym kontekście. Od jego powstania do ewolucji, poprzez jego wpływ na społeczeństwo i jego związek z innymi istotnymi tematami, ten artykuł ma na celu przyczynienie się do wiedzy i zrozumienia Wittow w kompleksowy i wzbogacający sposób.

Wittow
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Meklemburgia-Pomorze Przednie

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wittow”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Wittow”
54°38′N 13°20′E/54,633333 13,333333
Przylądek Arkona w północnej części półwyspu

Wittow (MAF /ˈvɪtoː/) – półwysep w Niemczech, najdalej na północ wysunięta część wyspy Rugii. Oblewają go wody Morza Bałtyckiego oraz jego zatok: Wieker Bodden na zachodzie oraz Großer Jasmunder Bodden na południu i wschodzie. Z półwyspem Jasmund jest połączony mierzeją Schaabe. Przylądek Arkona znajduje się w północno-wschodniej części półwyspu. Największe miejscowości półwyspu to Dranske oraz Wiek. Administracyjnie należy do powiatu Vorpommern-Rügen w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Do XVII wieku był znany także pod nazwą Wittmund. Nazwa jest genezy słowiańskiej i najpewniej wiąże się z psł. rdzeniem *vitь „wić, coś wykręconego, splecionego”.