Wojciech Florek

Dziś Wojciech Florek jest tematem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Jego znaczenie przekroczyło granice, generując wszelkiego rodzaju opinie i stanowiska. Zarówno na polu akademickim, jak i w sferze publicznej, Wojciech Florek przykuł uwagę specjalistów i ogółu społeczeństwa. Zjawisko to wywołało rosnące zainteresowanie zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji, a także poszukiwaniem rozwiązań i alternatyw pozwalających skutecznie temu zaradzić. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Wojciech Florek, aby przeanalizować jego wpływ i zaoferować pełniejszy pogląd na ten temat.

Wojciech Stefan Florek
Data i miejsce urodzenia

2 grudnia 1957
Poznań

Doktor habilitowany nauk fizycznych
Specjalność: fizyka teoretyczna
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1989 – fizyka
UAM

Habilitacja

2000 – fizyka teoretyczna
UAM

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wojciech Stefan Florek (ur. 2 grudnia 1957 w Poznaniu[1]) – polski fizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Życiorys

Studia z fizyki ukończył na poznańskim UAM w 1981[1]. Stopień doktorski uzyskał w 1989 roku na podstawie pracy pt. Zastosowanie iloczynu wieńcowego w badaniu skończonych grup przestrzennych (promotorem był prof. Tadeusz Lulek)[2]. Habilitował się w 2000 roku z zakresu fizyki teoretycznej na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy o tytule Ruch ładunków elektrycznych w jednorodnym polu magnetycznym i potencjale periodycznym[2].

Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Fizyki Komputerowej Wydziału Fizyki UAM[3][2]. Na macierzystym wydziale prowadzi zajęcia z matematyki, układów spinowych oraz metod algebraicznych w fizyce[4].

Przetłumaczył na język polski Układy spinowe Willema Caspersa (wyd. 1996, ISBN 83-85926-04-6). Swoje prace publikował m.in. w „Physical Review", „Journal of Mathematical Physics", „Journal of Physics", „Reports on Mathematical Physics" oraz „Acta Physica Polonica"[5][6]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Jest synem Leopolda i Stefanii (z domu Wojcieszczak). Żonaty z Anną Marią (z domu Fryc), ma syna Krzesimira[1] (ur. 1981) i córkę Idę (ur. 1983).

Przypisy

  1. a b c Wojciech Stefan Florek. prabook.com. . (ang.).
  2. a b c Dr hab. Wojciech Stefan Florek, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  3. Pracownicy. Zakład Fizyki Komputerowej. .
  4. dr hab. Wojciech Florek. usosweb.amu.edu.pl. .
  5. Florek, Wojciech. Biblioteka Narodowa. .
  6. Wojciech Florek. researchgate.net. . (ang.).