Wojciech Moskal

W dzisiejszym świecie Wojciech Moskal stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od ekspertów w danej dziedzinie po tych, którzy po prostu szukają ogólnych informacji, Wojciech Moskal to temat, który przykuł uwagę wielu osób. Wraz z rosnącym wpływem, jaki Wojciech Moskal ma na różne obszary społeczeństwa, niezwykle istotne jest dalsze zrozumienie jego znaczenia i bezpośredniego wpływu na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wojciech Moskal, aby zapewnić szerszą i pełniejszą wizję tego tematu, który wywołał dziś tak wiele dyskusji i zainteresowania.

Wojciech Moskal (ur. 1958) – polski podróżnik, oceanolog i polarnik.

Życiorys

W 1995 wspólnie z Markiem Kamińskim przeprowadził pierwszą polską ekspedycję na biegun północny[1]. Jej zapisem była wydana w 1996 książka Nie tylko biegun[2].

W 1997 był pierwszym polskim zdobywcą Góry Newtona na Spitsbergenie (wraz z Tomaszem Schrammem, Wojciechem Jazdonem i Andrzejem Śmiałym)[3].

Jest członkiem honorowym Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, na stałe pracuje w Instytucie Oceanologii PAN[4][5].

Brał udział w tworzeniu filmu dokumentalnego Koniec Rosji Michała Marczaka z 2010 jako konsultant do spraw polarnych[6].

W marcu 2017 wraz z Adamem Wajrakiem powrócił do Arktyki, by dokumentować zmiany zachodzące w tamtejszej przyrodzie w związku z globalnym ociepleniem[7].

Przypisy

  1. Moskal Wojciech, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Marek Kamiński, Wojciech Moskal, Sławomir Swerpel, Nie tylko biegun, Warszawa: Muza, 1996, ISBN 978-83-7079-531-3 .
  3. Polacy na lodowej pustyni Svalbardu, czyli wyprawa do Ziemi Torella. off.sport.pl, 28 marca 2012. .
  4. Mgr Wojciech Moskal, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  5. Komitet Badań Polarnych, „Informator nauki polskiej”, I, Państwowe Wydawn. Naukowe, 2003, s. 36 .
  6. Wojciech Moskal w bazie filmpolski.pl
  7. Adam Wajrak, Adam Wajrak i Wojciech Moskal wyruszają na poszukiwanie białych niedźwiedzi w Arktyce, „Gazeta Wyborcza”, 18 marca 2017 .