W tym artykule zbadamy wpływ i znaczenie Wojciech Picheta w różnych kontekstach. Wojciech Picheta był przedmiotem badań i zainteresowań na przestrzeni dziejów, a jego wpływ rozciąga się na różne obszary i dyscypliny. Od momentu pojawienia się Wojciech Picheta prowokuje debaty, dyskusje i refleksje, generując szerokie spektrum opinii i interpretacji. Poprzez rygorystyczną analizę zbadamy wiele aspektów Wojciech Picheta, jego ewolucję w czasie i jego dzisiejsze znaczenie. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego i szczegółowego spojrzenia na Wojciech Picheta, w celu wzbogacenia i poszerzenia wiedzy na ten temat.
Data i miejsce urodzenia |
17 marca 1968 |
---|---|
Poseł V kadencji Sejmu | |
Okres |
od 12 grudnia 2006 |
Przynależność polityczna |
Wojciech Zbigniew Picheta (ur. 17 marca 1968 w Żarkach) – polski polityk, lekarz i samorządowiec, poseł na Sejm V kadencji.
Ukończył studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej, specjalizował się w chorobach wewnętrznych. Był ordynatorem jednego z oddziałów myszkowskiego szpitala[1]. Pełnił funkcję przewodniczącego rady miejskiej Myszkowa[1]. W 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu częstochowskim. Mandat poselski uzyskał jednak w trakcie kadencji, zastępując Edwarda Maniurę (wybranego na burmistrza Lublińca).
16 października 2007 po publikacji taśm związanych z rzekomą korupcją Beaty Sawickiej został usunięty z PO[2]. Nie zrezygnował ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007, w których nie uzyskał jednak mandatu.
W 2008 został dyrektorem szpitala w Myszkowie[1], później objął stanowisko naczelnego lekarza tej placówki[3]. W wyborach w 2010 został radnym powiatu myszkowskiego z listy lokalnego komitetu[4]. W lipcu 2011 przy poparciu Prawa i Sprawiedliwości wybrany na urząd starosty myszkowskiego[5]. Pełnił tę funkcję do listopada 2014, w tym samym roku i w 2018[6] utrzymywał mandat radnego powiatu na kolejne kadencje, startując z list lokalnego komitetu wyborczego. W 2018 wybrany na funkcję przewodniczącego rady powiatu[7], funkcję tę pełnił do 2023.
W 2021 znalazł się w gronie osób, którym prokurator zarzucił udział w nielegalnym handlu rogami zagrożonego wyginięciem nosorożca białego, czego miał się dopuścić w związku z udziałem w polowaniu w Afryce. Sąd na jego wniosek warunkowo umorzył postępowanie w tej sprawie[8][9].