Wojna o prąd

W dzisiejszym świecie Wojna o prąd to temat o coraz większym znaczeniu, który przyciąga uwagę osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Od momentu pojawienia się Wojna o prąd wywołał żarliwe debaty i wygenerował ciągły przepływ studiów i badań. Z biegiem czasu stał się centralnym elementem codziennego życia wielu ludzi, wpływając na sposób, w jaki myślą, działają i odnoszą się do otaczającego ich świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty Wojna o prąd i jego wpływ na współczesne społeczeństwo, oferując szeroką i szczegółową wizję, która pozwala nam zrozumieć jego prawdziwe znaczenie.

Wojna o prąd
The Current War
Gatunek

dramat, historyczny

Rok produkcji

2017

Data premiery

9 września 2017

Kraj produkcji

USA

Język

angielski

Czas trwania

107 min

Reżyseria

Alfonso Gomez-Rejon

Scenariusz

Michael Mitnick

Główne role

Benedict Cumberbatch
Michael Shannon
Katherine Waterston
Tom Holland
Tuppence Middleton
Matthew Macfadyen
Nicholas Hoult

Muzyka

Dustin O’Halloran
Hauschka

Zdjęcia

Chung-hoon Chung

Montaż

David Trachtenberg
Justin Krohn

Produkcja

Timur Biekmambietow
Basil Iwanyk

Wytwórnia

Bazelevs Company
Film Rites
Thunder Road Pictures

Dystrybucja

Lantern Entertainment
Forum Film Poland

Budżet

30 mln dolarów

Wojna o prąd (The Current War) – amerykański film dramatyczny z 2017 roku w reżyserii Alfonso Gomeza-Rejona.

Fabuła

Rok 1880. Thomas Edison prezentuje żarówkę elektryczną oraz możliwości prądu stałego, który ma być tańszą i czystszą alternatywą dla oświetlenia gazowego. Jego pomysłami interesuje się biznesmen i wynalazca George Westinghouse, który jest przekonany, że lepszą technologią będzie prąd zmienny, który można przesyłać na duże odległości przy niskich kosztach. Wkrótce między Edisonem a Westinghouse rozpoczyna się rywalizacja, o to która technologia przeważy. Tymczasem do USA przyjeżdża genialny wynalazca Nikola Tesla, który podejmuje współpracę z Edisonem[1].

Obsada

Produkcja

W 2008 roku scenarzysta Michael Mitnick rozpoczął prace nad scenariuszem opierając się na prawdziwej historii konfliktu między Edisonem a Westinghouse’em[2]. Początkowo miał to być musical, ale ostatecznie powstał scenariusz filmowy. 3 maja 2012 r. podano, że prawa do scenariusza kupił Timur Biekmambietow, który miał także wyreżyserować film[3]. 31 marca 2014 roku ogłoszono, że Ben Stiller jest w trakcie negocjacji w sprawie reżyserii filmu[4]. Pod koniec września 2015 roku Benedict Cumberbatch i Jake Gyllenhaal rozpoczęli rozmowy z Alfonso Gomezem-Rejonem, który ostatecznie zajął się reżyserią obrazu[5].

Główne zdjęcia rozpoczęły się 18 grudnia 2016 roku. Kręcono je głównie w Londynie i jego okolicach[6] oraz Rothbury[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne