Wulkanodony

Dziś Wulkanodony stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na współczesne społeczeństwo, znaczenie w kontekście historycznym czy wpływ na sferę kulturową, Wulkanodony jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez lata wzbudzał gorące debaty, wzbudzał ciekawość wielu osób i był przedmiotem licznych studiów i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wulkanodony, analizując jego znaczenie, konsekwencje i ewolucję w czasie. Bez wątpienia Wulkanodony to temat zasługujący na naszą uwagę i refleksję, dlatego mamy nadzieję, że ta lektura będzie interesująca i wzbogacająca dla wszystkich naszych czytelników.

Wulkanodony
Vulcanodontidae
Cooper, 1984
Okres istnienia: jura wczesna
201.4/174.7
201.4/174.7
Ilustracja
Modele wulkanodonów w JuraParku, w Solcu Kujawskim
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

(bez rangi) archozaury
(bez rangi) Ornithodira
Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

zauropodomorfy

Infrarząd

zauropody

Rodzina

wulkanodony

Wulkanodony (Vulcanodontidae) – rodzina dinozaurów z grupy zauropodów.

Były to średnie (dł. ciała 5–8 m), czworonożne zauropody (podobne jeszcze do prozauropodów). Żyły w epoce wczesnej jury na terenach Afryki i Eurazji. Ich szczątki odkryto w Chinach, Niemczech oraz w Zimbabwe.

Do rodziny tej zalicza się m.in. następujące rodzaje: barapazaur, kotazaur, kunmingozaur, omdenozaur, tazoudazaur, wulkanodon, zizhongozaur.