Wyżyna Judzka

Wygląd przypnij ukryj Wyżyna Judzka

Wyżyna Judzka, Wyżyna Judejska (hebr. הרי יהודה, Hare Jehuda; arab. جبال الخليل, Dżibal al-Chalil) – wyżyna położona w Judei, w części po stronie Izraela a w części w Palestynie.

Wyżyna Judzka – widok przy podjeździe do Jerozolimy Wyżyna Judzka – widok od strony Morza Martwego Wyżyna Judzka – widok na Stare Miasto w Jerozolimie

Dominuje tu krajobraz całkowicie pustynny i górzysty. Wyżyna zaczyna się zaraz po Al-Lubban (biblijnej Lebonie) i dolinie starożytnego Szilo, osiągając od razu wysokość 800 m. Dochodzi do 1016 m na płaskowyżu Ba’al Chacor (arab. Tall Asur), zachowując średnią 700 m (Jerozolima, 700–750 m). Najważniejsze punkty to: Nabi Samwil (895 m n.p.m.) i Góra Oliwna (818 m n.p.m.). Bardziej na południe średnia wysokość wznosi się do 900–1000 m: Hebron 967 m, Mamre (Ramat al-Chalil) 1020 m. Następnie średnia schodzi do 500–600 m na pustyni Negew, natomiast na zachodzie równina nadbrzeżna ciągnie się aż do Beer Szewy.

Centralną część Wyżyny Judzkiej stanowi pasmo wzgórz wznoszących się do maksymalnej wysokości 777 m n.p.m. (co oznacza ok. 1200 m nad poziomem położonego w największej na świecie depresji Morza Martwego), położone w centralnej Judei, między Jerozolimą a Hebronem, które przecina ok. 35-kilometrowa droga łącząca te dwa miasta. W paśmie tym, ok. 8 km na południe od Jerozolimy leży miasto Betlejem. Inne ważne miasta w obrębie Wyżyny Judzkiej to Hebron i Ramallah.

Wschodnie zbocza Wyżyny Judzkiej opadają stromo ku dolinie Jordanu i Morzu Martwemu. Leżąca tu Pustynia Judzka poprzecinana jest głębokimi i bezwodnymi jarami oraz usiana licznymi grotami. Dalej w kierunku południowym leży majestatyczna pustynia Negew.

Przypisy

  1. ArturA. Karbowy ArturA., Pustynia Judzka , Z aparatem w świat (blog), 18 listopada 2010  .
  2. a b JanJ. Hartmann JanJ., Izrael dla ubogich, czyli po Izraelu przewodnik prymitywny , www.iphils.uj.edu.pl  .
  3. FilippoF. Serafini FilippoF., GianfrancoG. Ravasi GianfrancoG., Historyczny atlas Biblii, Kielce: "Jedność", 2006, ISBN 83-7442-028-6, OCLC 69293890  .brak strony (książka)
  4. Betlejem – Miejsce Narodzenia Dawida I Jezusa W Piśmie Świętym I Archeologii.
Regiony geograficzne Izraela
Regiony

Izrael

Kontrola autorytatywna (łańcuch górski):