Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku

W dzisiejszym artykule poznamy fascynujący świat Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku i odkryjemy jego wiele aspektów i znaczeń. Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku to temat, który fascynuje ludzkość od niepamiętnych czasów, jego aspekty i cechy były przedmiotem badań, debat i refleksji na przestrzeni dziejów. W tym artykule zagłębimy się w różne podejścia i perspektywy nadane Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku, od jego wpływu na społeczeństwo po znaczenie na poziomie osobistym. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną odkryć i poznania Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku, tematu, który niewątpliwie zachęca nas do refleksji i kwestionowania naszej własnej rzeczywistości.

Wybory prezydenckie w Algierii w 2019 roku odbyły się 12 grudnia 2019, zwyciężył w nich Abd al-Madżid Tabbun. Początkowo zostały zarządzone na dzień 18 kwietnia, jednak ich termin uległ zmianie pod wpływem protestów społecznych[1][2].

System wyborczy

Prezydent Algierii wybierany jest w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres pięciu lat w systemie podwójnym, jeżeli żaden kandydat nie uzyska większości głosów w pierwszej turze, przeprowadzana jest druga tura. Na mocy nowej konstytucji z 2016 roku prezydent może ubiegać się o jedną reelekcję[3].

Kandydaci

1 listopada 2018 roku dziennikarz Ghani Mahdi ogłosił[4], że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w Algierii w 2019 roku.

3 lutego 2019 roku cztery partie (Front Wyzwolenia Narodowego, Zgromadzenie Narodowo-Demokratyczne, Algierskie Zgromadzenie dla Nadziei i Algierski Ruch Ludowy) ogłosiły, swoje poparcie dla urzędującego prezydenta Abd al-Aziza Butefliki. 10 lutego w orędziu do narodu Buteflika oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o piątą kadencję prezydencką[5]. Kandydatura Buteflika doprowadziła do powszechnych protestów społecznych w całym kraju[6]. 11 marca 2019 pod naporem protestujących prezydent Buteflika zrezygnował z ubiegania się o kolejną kadencję. Jednocześnie zapadła decyzja o przesunięciu terminu wyborów[7].

Wyniki

W wyborach zagłosowało 9 759 392 osób (frekwencja wynosiła 39.9%), z czego 1 255 046 (12.9%) zostało uznanych za nieważne. W wyborach zwyciężył Abd al-Madżid Tabbun, zagłosowało na niego 58.1% głosujących. Pozostali kandydaci zdobyli kolejno:

Bojkot wyborów

Partie "Zgromadzenie dla Kultury i Demokracji" (RCD)[9] i "Front Sił Socjalistycznych" (FFS)[10] podjęły decyzję o bojkocie z powodu niespełnienia warunków niezbędnych do przeprowadzenia demokratycznych, wolnych, uczciwych i przejrzystych wyborów.

Przypisy