W dzisiejszym świecie Wyspy Dziewicze staje się coraz ważniejszy w życiu ludzi. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Wyspy Dziewicze wywarł znaczący wpływ na nasz sposób życia, pracy i relacji. Od swoich początków do chwili obecnej Wyspy Dziewicze był przedmiotem badań, debat i podziwu, stając się tematem ciągłego zainteresowania badaczy, specjalistów i pasjonatów. W tym artykule dokładnie zbadamy rolę Wyspy Dziewicze w dzisiejszym społeczeństwie, analizując jego skutki, implikacje i możliwą przyszłość, w celu lepszego zrozumienia jego wpływu na nasze życie.
Wyspy Dziewicze (ang. Virgin Islands) – grupa wysp położonych na pograniczu Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego, na wschód od Portoryko, część większego archipelagu Małych Antyli (Wyspy Nawietrzne)[1].
W skład archipelagu wchodzi około 90 wysp o łącznej powierzchni 505 km². Południowo-zachodnia część archipelagu (w tym wyspy Saint Croix, Saint Thomas i Saint John) stanowi terytorium zależne Stanów Zjednoczonych o nazwie Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, zaś północno-wschodnia (m.in. wyspy Tortola, Anegada, Virgin Gorda i Jost Van Dyke) tworzy brytyjskie terytorium zamorskie – Brytyjskie Wyspy Dziewicze[1].
Wyspy zamieszkuje 138,1 tys. osób (2009). Gęstość zaludnienia wynosi 272,9 os./1 km².
Wyspy Dziewicze leżą na wschód od Cieśniny Dziewiczej, a na zachód od cieśniny Anegada[1]. Część wysp jest pochodzenia wulkanicznego, a część – koralowego. Naturalną szatą roślinną wysp jest sawanna z niewielkimi płatami roślinności tropikalnej. Najwyższy szczyt – Mount Sage na wyspie Tortola – osiąga 533,4 m n.p.m. (521 m według innych źródeł).
Największymi zamieszkanymi wyspami (9) są:
Spośród niezamieszkanych wysp do największych (7) należą:
Wyspy zostały odkryte w 1493 przez Krzysztofa Kolumba, który nazwał je Archipelagiem Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic. W latach 1648–1672 znajdowały się we władaniu Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej. Później północną część opanowali Brytyjczycy – obecnie jest to brytyjskie terytorium zamorskie Brytyjskie Wyspy Dziewicze; natomiast część południową zajęli Duńczycy (Duńska Kompania Zachodnioindyjska), którzy sprzedali ją w 1917 Stanom Zjednoczonym – obecnie terytorium Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.