W dzisiejszym świecie Występy uliczne stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w branży zawodowej, Występy uliczne jest tematem, który nadal budzi debatę i kontrowersje. W całej historii Występy uliczne był przedmiotem studiów i badań, a jego wpływ w różnych obszarach nie pozostał niezauważony. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Występy uliczne, od jego pochodzenia i ewolucji po jego dzisiejsze znaczenie. Dodatkowo omówimy znaczenie dokładnego zrozumienia Występy uliczne i jego wpływu na nasze życie.
Występy uliczne, pot. z ang. busking – występy różnego rodzaju artystów (busker): kuglarzy, grajków, aktorów, klaunów, muzyków, brzuchomówców, kataryniarzy, tancerzy, żonglerów, iluzjonistów itd. Występy są zwykle połączone ze zbieraniem datków od przechodniów[2].
Co roku w Lublinie odbywa się Carnaval Sztukmistrzów. Najstarszym interdyscyplinarnym festiwalem ulicznym w Polsce jest organizowany od 1997 r. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus, który odbywa się zazwyczaj w 3–4 miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu, w Krotoszynie i w Zielonej Górze[3].
Co roku w lipcu w Bydgoszczy odbywa się natomiast Bydgoszcz Buskers Festiwal – Międzynarodowe Spotkania Artystów Ulicznych, podczas którego sztukę uliczną prezentuje międzynarodowa społeczność wędrownych artystów. Od 2008 r. w imprezie brało udział kilkudziesięciu buskerów polskich i zagranicznych z wielu kontynentów (Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia)[4].