XXV Batalion Saperów

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat XXV Batalion Saperów. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy dopiero zaczynasz ją odkrywać, w tym artykule każdy znajdzie coś dla siebie. Zbadamy najważniejsze aspekty XXV Batalion Saperów, od jego historii po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo omówimy najnowsze trendy i odkrycia związane z XXV Batalion Saperów, a także opinie ekspertów w tej dziedzinie. Przygotuj się na fascynującą podróż przez XXV Batalion Saperów i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania. Nie przegap tego!

XXV batalion saperów
XXIII batalion saperów
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

grudzień 1920

Rozformowanie

1925

Dowódcy
Pierwszy

por. Czesław Pobóg-Prusinowski

Ostatni

mjr Stefan Langner

Organizacja
Dyslokacja

Poznań

Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Rodzaj wojsk

saperzy

Podległość

23 Dywizja Piechoty
7 Pułk Saperów

XXV batalion saperów (XXV bsap) – pododdział saperów Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Historia batalionu

W grudniu 1920 w Poznaniu został sformowany XXIII batalion saperów dla 23 Dywizji Piechoty. W skład batalionu weszły dwa plutony z kompanii zapasowej saperów nr VII oraz szeregowcy z rozformowanych trzecich kompanii XIV i XVII batalionu saperów. Dowództwo batalionu czasowo objął por. Czesław Prusinowski. W styczniu 1921 dowództwo przejął kpt. Stefan Langner.

W końcu marca 1920 batalion został wysłany na granicę Górnego Śląska, początkowo do miasteczka Mikstadt, a od 10 lipca do wsi Antonin. Po ogłoszeniu plebiscytu na Górnym Śląsku batalion wraz z 23 Dywizją Piechoty został odesłany do Ośrodka Ćwiczeń Biedrusko, dokąd przybył 16 września. W końcu października wrócił do Poznania i po przemianowaniu na XXV batalion saperów wszedł w skład organizacyjny 7 pułku Saperów Wielkopolskich[1].

Dowódcy batalionu

Przypisy

  1. Wojska Inżynieryjno-Saperskie (...), str. 14.

Bibliografia