W dzisiejszym świecie Yetnebersh Nigussie staje się coraz bardziej istotnym tematem rozmów. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, politykę, modę czy technologię, Yetnebersh Nigussie pozostawił swój ślad i wywarł znaczący wpływ na społeczeństwo. Ważne jest, aby dokładnie zbadać wpływ Yetnebersh Nigussie na różne aspekty życia codziennego i zrozumieć, jak zmienił on sposób, w jaki myślimy, działamy i odnosimy się do siebie. W tym artykule zbadamy wiele wymiarów Yetnebersh Nigussie i jego rolę w kształtowaniu dzisiejszego świata.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
24 stycznia 1982 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
prawniczka |
Alma Mater |
Addis Abeba University |
Yetnebersh Nigussie (Jetneberš Nigussi, ur. 24 stycznia 1982 w Amharze) – etiopską prawniczką i działaczką na rzecz praw osób niepełnosprawnych.
Yetnebersh Nigussie straciła wzrok w wieku 5 lat z powodu zapalenia opon mózgowych[1]. Opisuje ten przypadek jako szansę, ponieważ pomogła jej uciec od wczesnego małżeństwa, które było powszechnie praktykowane w Amhara Saint Wollo, w miejscu, w którym urodziła się[2]. Uczęszczała do klas podstawowych w Katolickiej Szkole dla Niewidomych Shashemane, następnie dołączyła do II Szkoły Średniej Menelik (szkoła integracyjna) i studiowała tam do 12 klasy. Oprócz zaangażowania akademickiego w szkole, przewodniczyła ponad 6 klubom studenckim, w tym jako doradca studentów. Dostała się na Uniwersytet w Addis Abebie, skończyła licencjat prawa i tytuł magistra w dziedzinie pracy socjalnej. Ciągle zaangażowana w zajęcia pozalekcyjne, przewodniczyła ruchowi anty-AIDS AAU w latach 2004–2005 i założyła w 2006 r. Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu w Addis Abebie (AAU), a także pełniła funkcję pierwszego prezesa stowarzyszenia[3].
Podczas służby na rzecz ruchu anty-AIDS otrzymała wiele nagród krajowych i międzynarodowych, w tym nagrodę AMANITARE (Afrykańskie partnerstwo na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw kobiet i dziewcząt), którą otrzymała w 2003 r. W RPA za swoją silną praca rzeczniczka na rzecz edukacji dziewcząt. Poza swoim życiem akademickim, służyła w ponad 20 organizacjach dobrowolnie, wśród nich Etiopskie Narodowe Stowarzyszenie Skrzydło Niewidomych Kobiet, któremu przewodniczyła przez 4 lata (2003–2007). Potem postanowiła założyć lokalną organizację o nazwie Etiopskie Centrum ds. Niepełnosprawności i Rozwoju (ECDD) wraz z innymi wybitnymi Etiopczykami, aby promować inkluzję osób niepełnosprawnych do różnych programów rozwoju, w tym do wzmocnienia pozycji ekonomicznej[4]. Od 2016 roku pracuje z organizacją pozarządowej niepełnosprawności i rozwoju Light for the World[5] którą wcześniej reprezentowała jako członek ich Międzynarodowej Rady Ambasadorów[6].
We wrześniu 2017 r. Yetnebersh Nigussie została uznana za wspólnego zwycięzcę Right Livelihood Award, „Alternatywnej Nagrody Nobla”[7], "za inspirującą pracę promującą prawa i integrację osób niepełnosprawnych, pozwalającą im w pełni wykorzystać swój potencjał i zmiana sposobu myślenia w naszych społeczeństwach ”.[8]