Zamek w Zawichoście

W dzisiejszym świecie Zamek w Zawichoście stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ historyczny, znaczenie we współczesnym społeczeństwie, czy wpływ w różnych obszarach, Zamek w Zawichoście przyciągnął uwagę naukowców, profesjonalistów i amatorów. W tym artykule dokładnie zbadamy jego znaczenie, ewolucję w czasie i znaczenie w obecnym kontekście. Od jego początków po rolę we współczesnym świecie, Zamek w Zawichoście to temat, który zasługuje na szczegółową i krytyczną analizę, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i implikacje.

Zamek w Zawichoście na rycinie Erika Dahlbergha

Zamek w Zawichościezamek królewski wzniesiony w Zawichoście przez Kazimierza Wielkiego. Nie zachował się do czasów współczesnych.

Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego[1].

Był zbudowany z cegły i znajdował się na miejscu dawnego grodu broniącego przeprawy przez Wisłę, otoczony odnogami tej rzeki. Wzniesiono go na planie kwadratu, którego dwa boki tworzone były przez budynki, a pozostałe dwa przez mury. W XV w. na zamku znajdowała się kaplica.

Z dokumentu z 1513 wynika, że zamek funkcjonował i był dobrze uzbrojony. Już jednak z 1564 pochodzi informacja, że zamek, choć nadal zamieszkany, był poważnie zniszczony. W 1657 został spalony przez Szwedów. W 1678 częściowo odbudowany po potopie szwedzkim zamek rozebrano. Jego mury zostały ponoć wykorzystane jako materiał budowlany do budowy kościoła reformatów w Sandomierzu.

W 1813 pozostałości zamku zostały zniszczone przez Wisłę, która zmieniła swój nurt i zalała ruiny. Na początku XX w. przy niskim stanie wód, można było dostrzec jeszcze pozostałości murów.

Bibliografia

Przypisy

  1. Województwo sandomierskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapy, plany, Warszawa 1993, k. 3