Zapiski młodego lekarza

W tym artykule zbadamy znaczenie Zapiski młodego lekarza w różnych kontekstach i jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Zapiski młodego lekarza był przedmiotem badań i zainteresowań na przestrzeni dziejów, a jego wpływ rozciąga się na różne obszary, od ekonomii po politykę, w tym naukę i kulturę. W następnych kilku wierszach przeanalizujemy, jak Zapiski młodego lekarza ukształtował nasz sposób myślenia i działania oraz jak nadal wpływa na nasze codzienne życie. Od swoich początków po współczesną ewolucję, Zapiski młodego lekarza będzie nadal istotnym tematem interesującym wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Zapiski młodego lekarza (właśc. Notatki młodego lekarza[1], ros. Записки юного врача) – cykl siedmiu nowel Michaiła Bułhakowa. Wszystkie zostały opublikowane w latach 1925–1926 w czasopiśmie moskiewskim „Miedicynskij rabotnik”, natomiast Stalowe gardło ukazało się dodatkowo w leningardzkim piśmie „Krasnaja panorama”. Jako zbiór zostały wydane w 1963, 23 lata po śmierci autora, w „Bibliotiekie Ogonioka”, ale z pominięciem Gwiaździstej wysypki, która nie została oznaczona jako należąca do cyklu nowel[1].

Do zbioru należą nowele:

  • Haftowany ręcznik
  • Pierwszy obrót
  • Stalowe gardło
  • Zamieć
  • Ciemności egipskie
  • Stracone oko
  • Gwiaździsta wysypka.

Narratorem jest 24-letni lekarz, wysłany na prowincję po studiach medycznych. Na dalekiej prowincji wykonuje obowiązki lekarza zdany niemal wyłącznie na siebie.

Nowele są w dużej części autobiograficzne. Bułhakow praktykował w szpitalu ziemskim we wsi Nikolskoloje w guberni smoleńskiej od września 1916 do września 1917, a od 20 września 1917 do lutego 1918 w szpitalu miejskim w Wiaźmie.

Ekranizacje

W 2008 na ekrany weszła "Morfina" Aleksieja Bałabanowa. W głównej roli wystąpił Leonid Biczewin.

W 2012 na podstawie nowel powstał miniserial. Główne role zagrali Jon Hamm i Daniel Radcliffe[2].

Przypisy

  1. a b B. Sokołow, Bułhakow. Leksykon życia i twórczości, s. 245
  2. "A Young Doctor's Notebook", 16.12.2012 w bazie IMDb (ang.)

Bibliografia

  • B. Sokołow, Bułhakow. Leksykon życia i twórczości, Wydawnictwo TRIO, ISBN 83-88542-29-X, s. 245-248.